Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia w WTO do 2013 r.

Serbia w WTO do 2013 r.

Bojana Todorović, asystentka Ministra Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, zapowiedziała, że Serbia zostanie członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO) w pierwszej połowie 2013 roku.

Serbia złożyła wniosek o członkostwo w WTO w grudniu 2004 roku, który został zaakceptowany przez Radę Generalną organizacji w lutym 2005 roku. Obecnie proces członkostwa Serbii w WTO jest w fazie końcowej. Według rocznego raportu WTO, Serbia spełniła większość wymagań związanych z członkostwem w Światowej Organizacji Handlu.

Zdaniem ekspertów przystąpienie do WTO zwiększy zainteresowanie zagranicznych inwestorów serbskim rynkiem, co w efekcie przyspieszy jego modernizację. Ponadto członkostwo Serbii otworzy możliwość udziału w mechanizmach regulowania międzynarodowych stosunków gospodarczych, w tym współtworzenia zasad handlu międzynarodowego.

Dla Serbii Unia Europejska jest największym partnerem handlowym. Główne dobra eksportowe tego kraju to maszyny, sprzęt transportowy, artykułu przemysłowe. Serbia jest jednym z ważniejszych dostawców żelaza i wyrobów stalowych, maszyn elektrycznych oraz produktów rolnych (kukurydza, maliny).

 

Źródło: politika.rs

 

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE