Home / Bałkany / Chorwacja / Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chorwacji
Sankcje UE wobec Chorwacji - slobodnaevropa.org

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chorwacji

W Chorwacji głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) oddało 25 proc. uprawnionych osób. Nie jest to dobry wynik i pokazuje, że Chorwaci nie widzą potencjału UE. Nie jest to może skrajny eurosceptycyzm, ale skłania do analizy takiego stosunku do Wspólnoty.

Niedzielne wybory są pierwszymi, dzięki którym chorwaccy politycy zasiądą w PE na całą 5-letnią kadencję. Poprzedni europosłowie sprawowali swój urząd niecały rok ze względu na to, że Chorwacja dołączyła do Wspólnoty 1 lipca 2013 r. 28. państwo członkowskie UE wybrało 11 europosłów. Koalicja HDZ zdobyła 6 mandatów (41 proc. głosów), koalicja SDP cztery (prawie 30 proc. głosów), a ORaH jeden (9 proc. głosów).

Najwięcej głosów z koalicji HDZ zdobyła Ruža Tomašić  (107 206). Policjantka, która po latach wróciła do Chorwacji z Kanady przedłużyła mandat europosłanki. Z tej samej koalicji mandat posła uzyskał Andrej Plenković, który wygraną HDZ uznaje za początek zmian i szansę na wygraną w krajowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Inni nowi europosłowie z tej koalicji to Marijana Petir, Dubravka Šuica, Ivana Maletić i Davor Ivo Stier.

Tonino Picula, mimo pozycji nr 5 na swojej liście uzyskał najwięcej głosów – 132 792, czym zapewnił sobie nieoficjalny tytuł zwycięzcy całych wyborów, uzyskując wynik lepszy niż inni kandydaci SDP i HDZ. Kolejni reprezentanci koalicji SDP to Biljana Borzan, Jozo Radoš i Ivan Jakovčić.

Dużym zaskoczeniem były wyniki partii ORaH, jak i jej przewodniczącej – Mireli Holy, która uzyskała 52 375 głosów, ale zamiast niej do PE wejdzie mniej znany opinii publicznej Davor Škrlec, profesor z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki z Zagrzebia, specjalista w zakresie źródeł energii odnawialnej. Ta lewicowa partia ekologów ma bardzo krótki staż, przez co nie spodziewano się tak pozytywnego odzewu na jej działalność.

Społeczeństwo wysłało jasną wiadomość rządzącym, karząc ich za niekompetencję i liczne afery wewnątrz SDP, komentowali eksperci, jak i sam prezydent Chorwacji, Ivo Josipović. Porównując rezultaty z zeszłego roku, widać niezadowolenie Chorwatów, dodają. Europa stoi w obliczu wielu zmian i nowych problemów, przez co musi zmienić najpierw stosunek do wszystkich mieszkańców, a zaraz potem wprowadzać reformy, które ułatwią walkę z kryzysem zarówno politycznym, jak i gospodarczym, mówił Josipović pytany o powody niskiej frekwencji w wyborach do PE. Za najistotniejsze uznał uświadamianie społeczeństwa chorwackiego i podkreślanie możliwości, jakie oferuje Wspólnota.

Nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwanie na działania nowych europosłów z Chorwacji i kontrola wywiązywania się ich ze złożonych w kampanii obietnic. W tym aspekcie społeczeństwo polskie, jak i chorwackie nie różni się – rola polityków unijnych nie jest uznawana za siłę napędową zmian mających wpływ na codzienne życie w poszczególnych krajach UE.

 

Źródło: izbori.hr – pdf, index.hr 1 i 2, tportal.hr 1 i 2

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE