Home / Bałkany / Wybory do Parlamentu Europejskiego w Słowenii
635278186415706944_borut_pahor

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Słowenii

We wtorek 12 lutego prezydent Słowenii Borut Pahor rozpisał wybory do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z rozporządzeniem odbędą się one 25 maja. Tym samym od 24 lutego Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła rozpocząć przygotowania do głosowania.

Cytując oficjalne pismo urzędowe wydane przez Pahora, Parlament Europejski jest „jedyną instytucją, która bezpośrednio wyraża polityczną wolę Europejek i Europejczyków”. Prezydent nie ukrywa przekonania, że o mandaty do Parlamentu ubiegać się będzie duża liczba kandydatów z różnych list wyborczych. Obiecał przy tym zachować całkowitą neutralność polityczną w okresie wyborczym.

Pahor podkreśił również, że w narodowym interesie Słoweńców leży dobrobyt Unii Europejskiej, a pomyślna przyszłość wspólnoty powinna być nadrzędnym celem wszystkich jej obywateli. Zdaniem słoweńskiego prezydenta, idea jedności europejskiej jest dla mieszkańców tego niewielkiego państwa wielką możliwością, pomimo problemów, z jakimi boryka się obecnie Unia.  Jednocześnie przypomniał on jednak, że obywatele mają całkowite prawo nieuczestniczenia w majowym głosowaniu.

Źródło: 24ur.com, finance.si, siol.net

Autor: Mateusz Gwiazda

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE