Home / Bałkany / Rumunia / Wybory Miss Rumunii. Zwyciężyła Polka!

Wybory Miss Rumunii. Zwyciężyła Polka!

Antonietta Covalsca z zamieszkałej przez polską mniejszość bukowińskiej wsi Kaczyka została Miss Rumunii 2012. W finale, który odbywał się w sobotni wieczór w Centrum Kultury Romów w Bukareszcie, pokonała 24 konkurentki z całej Rumunii, a także reprezentantki milionowej diaspory rumuńskiej z Hiszpanii i Włoch.

Polka ma 19 lat, studiuje kosmetologię na Wyższej Szkole Zdrowia i Urody w Jassach, wymiary nowej miss to 85x64x91. Uwaga panowie – Tonia (tak wołają na nią przyjaciele) jest wolna!

Podczas finału zwyciężczyni konkursu ujęła publiczność wykonaniem polskiej piosenki „To nie ja byłam Ewą” Edyty Górniak, a także nasyconym zmysłowością tańcem do przeboju  „Ai Se Eu Tu Pego” Michela Teló. Członkom jury oceniającemu uczestniczki (zasiadali w nim m.in. słynna gimnastyczka Nadia Comaneci, Dan Bălan, znany dawniej jako członek zespołu O-zone, wykonawcy przeboju Dragostea din tei, oraz bułgarski gwiazdor Azis) podobał się wymyślny kostium Toni – strój krakowianki kombinowany z elementami romskimi (długie falbany, cekiny i kolorowe koraliki, szerokie rękawy). Wysokie noty polska miss otrzymała również za sesję zdjęciową znanego na całym świecie fotografa z mołdawskich Jassów Bogdana Drăgoia (zobacz zdjęcie wyżej).

Za swoje największe autorytety Covalsca  uważa babcię, pisarza Paulo Coelho i … Adama Małysza. Jak powiedziała podczas finału w wolnym czasie nowa Miss Rumunii lubi przyrządzać na sto sposobów mamałygę – w tym z bigosem! – oglądać filmy przyrodnicze, oraz jeździć z ojcem łowić ryby.

W wyemitowanym podczas konkursu materiale filmowym cała Rumunia mogła usłyszeć mieszkańców Kaczyki, chwalących Tonię jako pracowitą i skromną dziewczynę, posłuszną rodzicom, która nie przeklina, nie narkotyzuje się i nie gania za chłopakami.

Covalsca mówi dobrze po polsku, stara się także czytać w języku ojczystym. Jej ulubieni polscy pisarze to Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz, a z bardziej współczesnych Maria Konopnicka.

Jeżeli wygra tegoroczny konkurs Miss World, który odbędzie się w czerwcu w chińskim mieście Ordos, chciałaby poświęcić się walce z globalnym ociepleniem klimatu, a także głodem na świecie.

W Rumunii żyje dzisiaj około 4 tysięcy Polaków, najwięcej na Bukowinie. Wśród najbardziej znanych naszych rodaków z Rumunii znajdują się m.in. mer Bukaresztu w okresie międzywojennym i przodek prezydenta Lecha Kaczyńskiego Lucjan Julian Skupiewski, a także generał Leonard Mociulschi, odznaczony przez nazistów dowódca wojsk rumuńskich walczących u boku Rzeszy ze Związkiem Radzieckim. Polska mniejszość ma jednego posła w rumuńskim parlamencie.

Kaczyka, z której pochodzi Miss Rumunii, to wieś do której w 1791 roku sprowadzono pierwsze rodziny Polaków z okolic Bochni do pracy w kopalni soli. Niegdyś polsko-niemiecka, dziś zamieszkują ją Polacy, Rumuni i Ukraińcy. Ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość nazywa się ją Bukowiną w pigułce – we wiosce  oprócz ponad 100-letniej katolickiej bazyliki mniejszej – centrum kultu maryjnego, wybudowanej przez misjonarzy z Krakowa, konsekrowanej w 1905 roku, stoją jeszcze świątynie: ukraińska grekokatolicka i rumuńska prawosławna.

 

Krzysztof Górski

 

Źródło: missromaniatv.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE

Ja rozumiem, że to prima aprilis, ale za to „Centrum Kultury Romów” to Rumuni by się chyba obrazili…