Home / Bałkany / Czarnogóra / Wybory parlamentarne w Czarnogórze

Wybory parlamentarne w Czarnogórze

Obywatele Czarnogóry już w niedzielę 14 października udadzą się do urn, aby wybrać 81 przedstawicieli do parlamentu w dziewiątych wyborach państwowych od momentu wprowadzenia systemu wielopartyjnego i trzecich od chwili ogłoszenie niepodległości w 2006 roku. Listy wyborcze mają zawierać 13 jednostek politycznych – 7 koalicji, 5 partii oraz jedną grupę obywatelską. Prawo do głosowania ma w tym roku 514 025 obywateli (kraj liczy sobie niespełna 630 tys. mieszkańców).

Wybory będą kontrolowane przez ponad 50 niezależnych obserwatorów OBWE i Rady Europy. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Jednocześnie z parlamentarnymi zostaną przeprowadzone wybory lokalne w Nikšiciu, Budwie i Kotorze.

 

Atmosfera przed wyborami

W przeddzień wyborów parlamentarnych w Czarnogórze panują gorące nastroje – partia rządząca i opozycja wzajemnie oskarżają się o naruszenia i zdradę interesów narodowych, wyborcy zaś są jeszcze bardziej podzieleni niż w latach wcześniejszych. Opozycja wystosowała skargę do grupy obserwatorów międzynarodowych – lista osób uprawnionych do głosowania zawiera 32 tys. więcej dorosłych obywateli, niż wykazują dane z ostatniego spisu ludności.

Kampania przedwyborcza została zdominowana przez kwestie tożsamości Czarnogórców, ich kraj, język, hymn narodowy, flagę i przyszły status w Europie.

Finał kampanii przedwyborczej zbiegł się w czasie z wydaniem przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej postępów Czarnogóry w drodze do Unii Europejskiej. W sprawozdaniu nie zabrakło jednak uwag o niedostatecznej walce z przestępczością i korupcją w kraju.

 

Partie kandydujące

Obecnie rządząca Demokratyczna Parta Socjalistów (DPS) i Partia Socjaldemokratyczna (SDP), które występują razem już od 1998 roku, wezmą udział w wyborach jako koalicja Europejska Czarnogóra. W tym roku dołączyła do nich również Partia Liberalna. Lider DPS, były prezydent i premier Czarnogóry, Milo Đukakonović, w wypadku zwycięstwa koalicji ponownie może zająć jedno z najważniejszych stanowisk w państwie. Podczas kampanii obiecał on, że Czarnogóra stanie się członkiem NATO w ciągu najbliższych 4 lat i wkroczy w końcową fazę prowadzącą do przystąpienia do UE.

Poważnymi przeciwnikami Europejskiej Czarnogóry są Socjalistyczna Partia Narodowa (SNP) i Front Demokratyczny (DF). Dotychczas najsilniejsza partia opozycyjna, SNP, wystartuje w wyborach osłabiona wewnętrznymi nieporozumieniami, spowodowanymi decyzją prezesa partii Srđana Milicia, który postanowił, że SNP nie wstąpi w przedwyborczą koalicję z DF. Z partii wystąpili jej czołowi przedstawiciele – Predrag Bulatović i Milan Knežević – aby zasilić szeregi DF pod przewodnictwem Miodraga Lekicia. Lekić zrzeszył wszystkich niezadowolonych z działań SNP w Nowej Serbskiej Demokracji i Ruchu Na Rzecz Zmian. Przywódcami tych partii zostali Andrija Mandić i Nebojša Medojević.

Oprócz wspomnianych bloków politycznych listy wyborcze będą zawierać również przedstawicielskie partie mniejszości narodowych – bośniackiej, chorwackiej i albańskiej. Swojej szansy będzie szukać też nowopowstała Pozytywna Czarnogóra łącznie z koalicją Razem, w skład której wchodzą Partia Emerytów i Niepełnosprawnych oraz Jugosłowiańska Komunistyczna Partia Czarnogóry.

 

Sondaże przedwyborcze

Europejska Czarnogóra może liczyć na 47,2% głosów – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Na Rzecz Demokracji i Praw Człowieka na początku października. Na DF planuje głosować 18,5% uprawnionych. SNP może uzyskać 14,9% głosów, zaś Pozytywna Czarnogóra 10,5%. Spośród mniejszości narodowych najlepiej notuje się bośniacka – ok. 2,3%.

 

Stosunki z państwami sąsiadującymi

Czarnogóra pozostaje w sytuacji nierozwiązanych problemów z prawie wszystkimi krajami sąsiadującymi. Nadal nierozwiązana jest kwestia granic między Czarnogórą a Bośnią i Hercegowiną oraz budowy elektrowni wodnej na rzece Drinie. Oprócz napiętych stosunków politycznych z Serbią spowodowanych uznaniem niepodległości Kosowa, Czarnogóra ma problem z powodu planowanej budowy elektrowni wodnych na rzece Lim. Chorwaci nigdy nie wybaczyli Czarnogórze ataku na ich państwo w 1991 roku. Aktualnie nadal pozostaje niewyjaśniona kwestia granic między tymi dwoma krajami, co najprawdopodobniej zostanie rozstrzygnięte przed sądem międzynarodowym.

 

Źródła: trtbosanski.com, pobjeda.me, slobodnaevropa.org, slobodnaevropa.org, e-novine.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE