Home / Bałkany / Czarnogóra / Wybory w Czarnogórze: Kontrowersje wokół kandydatury Vujanovicia

Wybory w Czarnogórze: Kontrowersje wokół kandydatury Vujanovicia

Vujanović-seebiz.eu

W kwietniowych wyborach prezydenckich zamierza wziąć udział obecny prezydent Czarnogóry, Filip Vujanović. Opozycja wysuwa zastrzeżenia, że jest to niezgodne z czarnogórską konstytucją.

Wątpliwości wynikły wokół prawa do sprawowania kolejnego mandatu. Vujanović piastuje swój urząd już drugą kadencję, jednak część polityków uważa, że pierwszy mandat nie powinien być brany pod uwagę. Obecny prezydent został wybrany w 2003 roku, gdy Czarnogóra wraz z Serbią współtworzyły państwo federacyjne. Zwolennicy Filipa Vujanovića powołują się na to, że ograniczenie konstytucyjne zostało wprowadzone przez ustawę zasadniczą wprowadzoną już po ogłoszeniu niepodległości w 2006 roku.

Przewodniczący DPS (Demokratyczna Partia Socjalistów, największa partia w parlamencie Czarnogóry), Milo Đukanović informując o nominacji na kandydata, stwierdził że nic nie stoi na przeszkodzie do kontynuowania mandatu. Również sam prezydent jest przekonany, że jego udział w wyborach okaże się zgodny prawem.

O tym, jak duże kontrowersje wywołuje ta kwestia świadczyć może fakt, że nawet koalicyjny partner DPS nie zgadza się z proponowaną kandydaturą. Lider SDP (Socjaldemokratyczna Partia Czarnogóry), a zarazem przewodniczący czarnogórskiego parlamentu, Ranko Krivokapić powiedział, że kandydatura Vujanovića nie otrzyma poparcia jego partii. Ponadto sprawa zostanie przedstawiona do oceny przez Trybunał Konstytucyjny.

Ze swoją propozycją wystąpiła również Komisja Wenecka (Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo). Jej przewodniczący, Gianni Buquicchio, zaproponował że Komisja rozpatrzy ewentualną konstytucyjność trzeciej kadencji. Taki sąd nie byłby wiążący dla czarnogórskich instytucji, stąd też propozycja została przyjęta z rezerwą.

Sam Vujanović jest pewny swojego zwycięstwa, nawet jeśli nie otrzyma poparcia socjaldemokratów: – Chcę zwyciężyć. Na podstawie analiz, osiągnięć z dotychczasowej kadencji i tego, co będzie propozycją dalszych działań. Jestem przekonany, że dla obywateli będzie to powód, aby wyrazić swoje poparcie, które zapewni mi wygraną.

 

Źródło: seebiz.eu, portalanalitika.me, pobjeda.me, slobodnaevropa.org

About Krzysztof Kirdzik

Absolwent studiów licencjackich z historii i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie kontynuuje studia historyczne. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii i kultury Europy-Środkowo Wschodniej w XX wieku. Szczególnie interesuje się dziejami dzisiejszej Chorwacji i Białorusi.
KOMENTARZE