Home / Bałkany / Grecja / Wybory w Grecji: Najstarszy głosujący obywatel ma 110 lat!

Wybory w Grecji: Najstarszy głosujący obywatel ma 110 lat!

Najstarszy uczestniczący w wyborach obywatel w Grecji, Charalambos Mitsoglu, ma 110 lat i korzysta z prawa do wybierania swoich przedstawicieli nieprzerwanie od 1934 roku!

Pan Mitsoglu mieszka w Salonikach i, jak twierdzi, jest stałym wyborcą Nowej Demokracji (Nea Dimokratia).

– Ktokolwiek by nie był ich przewodniczącym, ja partii nie zmieniam – poinformował staruszek, który urodził się 10 lutego 1902 r. w Duz Aga w regionie Bafra (obecnie prowincja Samsun w Turcji),  w Poncie.

Do lokalu wyborczego przyszedł osobiście. Gdy zgodnie z procedurą przewodniczący komisji zadał mu pytanie mające potwierdzić, że głosujący jest już pełnoletni, pan Charalambos odpowiedział, że ma dopiero 11 lat, więc kilku mu jeszcze do osiemnastki brakuje. Indagowany nadal, czy aby nie ukrywa przed komisją jakiegoś wieku, zmienił temat i odparł, że pobolewa go wprawdzie noga, ale ogólnie – czuje się dobrze.

Pan Mitsoglu głosował 400 razy i wyczekuje wszelkich możliwych okazji ku temu. Polityką się pasjonuje i ogląda w telewizji wszystkie wydania wiadomości oraz wszelkie możliwe programy publicystyczne.

Od dnia wyborów zastanawia się, co stanie się z Grecją, i czy wystąpi ona z Unii Europejskiej. Przyznaje, że miał nadzieję na to,  że jego ukochana partia osiągnie lepszy wynik, i że przez całą noc śledził kolejne zmiany ostatecznych wyników głosowania licząc na poprawę sytuacji ugrupowania Samarasa.

Pan Charalambos przeżył wiele: urodził się nad brzegiem Morza Czarnego, przeżył rzeź Ormian, a jego rodzina uciekając przed Turkami schroniła się w górach, gdzie przeżyła żywiąc się głównie chwastami i od czasu do czasu piekąc żółwie. Podczas zawieruchy, jaka miała miejsce w związku z wymianą ludności z lat dwudziestych XX wieku (była to wymiana chrześcijan zamieszkujących terytorium Turcji na muzułmanów żyjących w Grecji), stracił rodziców i część rodzeństwa. W 1924 r. dotarł do Samsun, gdzie przebrany za kobietę przedostał się wraz z trzema siostrami na statek, którym następnie dotarł do Salonik.

Przez lata pracował jako rolnik – uprawiał tytoń i kukurydzę. Dwukrotnie się żenił: spłodził sześcioro dzieci (jego najstarsza córka ma obecnie 85 lat) i może cieszyć się dwanaściorgiem wnucząt, szesnaściorgiem prawnucząt i dwójką praprawnuków. Jego druga żona – którą kochał nad życie – była o wiele młodsza od niego, jednak ku jego wielkiej rozpaczy, zmarła trzy lata temu.

Wszyscy pytają go o sekret długowieczności, ale pan Charalambos Mitsoglu twierdzi, że nie kryje przed otoczeniem żadnych tajemnic. Je wszystko (trzy razy dziennie), uwielbia mięso, nie pije (tylko trochę – czerwone wino, kiedy nadarzy się okazja), nie pali, nie uczestniczy w balangach.

W kawiarni, w której przesiaduje, grywa w zdrapki, na czym nigdy nie jest stratny. Do domu zbiera się około 19.00, po czym ogląda wiadomości w telewizji oraz wszystkie możliwe programy polityczne. Uwielbia wybory, które są dla niego okazją do czynienia obserwacji i rozważań oraz wysnuwania wniosków i przewidywań na przyszłość

Tekst: ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE