Home / Polityka / Wybrano nowego premiera Serbii
aleksandar-vucic-vlada-srbije-postovanje-poverenje

Wybrano nowego premiera Serbii

Parlament Serbii w jawnym głosowaniu wybrał wczoraj nowy rząd oraz zaakceptował jego program. Spośród 228 posłów, znacząca większość (198 posłów) oddała swoje głosy na Aleksandra Vučicia. W exposé premier Vučić wymienił główne zadania, jakie stawia przed swoim rządem. Jednym z nich jest reforma ekonomii, rozwój sektora prywatnego i zmiany w budżecie. Nowo zaprzysiężony premier obiecał obywatelom zgromadzonym przed budynkiem parlamentu, że będzie rządził odważnie i odpowiedzialnie, aby zrobić coś wielkiego dla Serbii. Premier ogłosił, że bierze pełną odpowiedzialność za następstwa wszystkich przyszłych decyzji rządu.

Krótko po głosowaniu dziewiętnastu członków nowej Rady Ministrów złożyło przysięgę. Większość w gabinecie Aleksandra Vučicia stanowią ekonomiści – jest ich aż siedmioro. Troje z nich ukończyło uniwersytety w Stanach Zjedniczonych – Kori Udovički i Lazar Krstić Uniwersytet Yale, a Dušan Vujović Uniwersytet Berkeley. Oprócz nich w skład gabinetu weszli prawnicy: Nikola Selaković i Aleksandar Vulin, politolodzy: Ivica Dačić i Jadranka Joksimović oraz lekarze: Zlatibor Lončar i Rasim Ljajić. Najmłodszym członkiem jest trzydziestoletni  Krstić, najstarsi są Vujović i Ilić, którzy skończyli po 63 lata.

Nowy premier Serbii ma 44 lata. Ukończył studia prawnicze w Belgradzie. Vučić podkreślił, że przy wybieraniu składu Rady Ministrów kierował się interesem kraju i jego obywateli, a nie wewnątrzpartyjnymi powiązaniami, ponieważ jego zdaniem żadne ugrupowanie nie wystarczy, aby samodzielnie odpowiednio zarządzać wszystkimi ważnymi aspektami.

Członkowie Rady Ministrów:
Ivica Dačić – wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych
Zorana Mihajlović – wicepremier, Minister Infrastruktury
Rasim Ljajić – wicepremier, Minister Handlu i Turystyki
Dušan Vujović – Minister Gospodarki
Snežana Bogosavljević – Bošković – Minister Rolnictwa
Aleksandar Antić – Minister Energetyki i Górnictwa
Nikola Selaković – Minister Sprawiedliwości
Kori Udovick – wicepremier, Minister Administracji
Nebojša Stefanović – Minister Spraw Wewnętrznych
Bratislav Gašić – Minister Obrony
Srđan Verbić – Minister Edukacji

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE