Home / Bałkany / BiH / Wymiana szkolna młodzieży Wrocław-Konjic

Wymiana szkolna młodzieży Wrocław-Konjic

W dniach 2-9.10.2011 r. po raz czwarty odbędzie się międzyszkolna wymiana uczniów między licealistami z wrocławskiej szkoły II LO oraz szkołą średnią w Konjic, w Bośni i Hercegowinie

 

Uczniowie wrocławskiej szkoły przygotują fotoreportaż z wyjazdu. Redakcja i czytelnicy balkanistyka.org (poprzez głosowanie) wybiorą najciekawsze zdjęcia. 12-15 z nich wraz z relacją uczniów z wyprawy trafi na naszą stronę. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Szczegóły

Do tej pory uczniowie z BiH przyjeżdżali do Wrocławia dwukrotnie, teraz polscy uczniowie wyjeżdżają po raz wtóry do Konjic. Przedsięwzięcie jest inicjatywą doktorantki z Uniwersytetu Wrocławskiego, jej męża – historyka z polskiego liceum oraz nauczycielki ze szkoły w Konjic. Już w pierwszym roku spotkanie młodzieży przyciągnęło uwagę lokalnych mediów w Federacji Chorwacko-Muzułmańskiej.
Pierwszy etap II edycji wymiany miał miejsce w Polsce na początku czerwca, 2 października młodzież z Wrocławia wraz z opiekunami wyjedzie do Bośni i Hercegowiny. Hasło tegorocznej wymiany brzmi „Architektura odzwierciedleniem wielokulturowego dziedzictwa historycznego regionów Dolny Śląsk – Federacja Chorwacko-Muzułmańska”. Zgodnie z nim polska młodzież zapozna się z historią i specyfiką wielokulturowości Sarajewa, odwiedzi podczas oficjalnej wizyty Ambasadę RP w Sarajewie, gdzie czeka ją spotkanie z panią Konsul, Emanuelą Suprowicz, oraz podąży szlakiem oblężonego Sarajewa w Tunelu Spasa i Muzeum Historycznym. Ponadto w programie przewidziana jest wizyta w Mostarze, kompleksie podziemnych bunkrów w okolicach jeziora Boracko, tzw. ARK, wyjazd do Medjugorje oraz panel dyskusyjny w szkole średniej w Konjic, przybliżający młodzieży polskiej specyfikę kulturowo-architektoniczną tej części Bośni i Hercegowiny, zaś bośniackiej młodzieży, dziedzictwo architektoniczne Dolnego Śląska.
Podczas kolejnych wymian bośniacka i polska młodzież pokonuje bariery kulturowe i językowe, starając się odnaleźć wspólny świat przeżyć i doświadczeń, zawiązując nowe przyjaźnie i relacje towarzyskie poprzez dzielenie wolnego czasu w domach swych gospodarzy oraz przy wspólnej zabawie. Dzięki temu poznaje bliżej zwyczaje i relacje panujące w bośniackiej rodzinie. Równie ważna dla międzykulturowego wymiaru tego projektu jest chęć poznawania także obyczajowości religijnej drugiego narodu, co potwierdza sytuacja z wymiany w Polsce, kiedy to goszcząca we Wrocławiu muzułmańska Bośniaczka udała się z polskimi gospodarzami na niedzielną mszę do kościoła katolickiego.

Zapraszamy do relacji z poprzednich edycji

Pomysłodawcy projektu:
Justyna Pilarska, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczyciel języka angielskiego w II LO we Wrocławiu,
Robert Pietrygała – nauczyciel historii, WOS-u i etyki w II LO we Wrocławiu,
Jasmina Butorović – nauczycielka języka angielskiego w Konjic.

Patronat nad wyjazdem objęła balkanistyka.org

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE