Home / Bałkany / Albania / „Wypadek” Kadarego walczy o Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”
Ismail Kadare - kombetare.al

„Wypadek” Kadarego walczy o Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”

Książka najbardziej poczytnego albańskiego pisarza, Ismaila Kadarego, została nominowana do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Albańczyk konkuruje z siedmioma pisarzami z Czech, Polski, Ukrainy, Słowacji i Rosji. Ponadto, po raz pierwszy w historii, organizatorzy zdecydowali się oddać głos czytelnikom, którzy mogą wybrać ulubioną książkę i tym samym wyłonić laureata Nagrody Czytelnika im. Natalii Gorbaniewskiej. Głos można oddać za pomocą aplikacji umieszczonej w prawej sekcji na stronie głównej konkursu [LINK TUTAJ]. Głosowanie trwa i zakończy się 16 października.

Tak o nowej książce Ismaila Kadarego pt. „Wypadek” pisze polski krytyk i dziennikarz, Maciej Robert,:

 Wypadek” jest powieścią par excellence kryminalną, choć Kadarego nie interesuje tradycyjnie pojęte literackie śledztwo, tylko tropienie (gubienie?) wątków i wodzenie czytelników za nos po labiryncie o rozwidlających się ścieżkach. Przede wszystkim jednak Kadare ostentacyjnie i konsekwentnie (to jeden z naczelnych tematów jego twórczości) dowodzi, że prawda jako taka jest niemożliwa do ustalenia, zaś fakty nie są nigdy obiektywne. 

Kadare błyskotliwie myli tropy, i przekracza gatunkowe granice. „Wypadek” to antyromans, który jest przy okazji antykryminałem, a na dodatek powieść polityczna, w której polityki właściwie brak. Napisać coś takiego to nie lada sztuka.

Akcja „Wypadku” rozgrywa się w wielu miastach (czy raczej – w wielu hotelach) zjednoczonej Europy, zaś fabuła w głównej mierze opiera się na intrydze kryminalnej. Jej osią jest próba rozwikłania istoty zagadkowego wypadku, do którego doszło na austriackiej autostradzie. W taksówce, która z niewiadomego powodu zjechała z drogi, zginęło dwoje obywateli Albanii – Besfort Y., pracownik Rady Europy w niejasny sposób związany z prowadzonym przez trybunał w Hadze śledztwie dotyczącym zbrodni z czasó wojny bałkańskiej, oraz Rovana St., stażystka w Instytucie Archeologicznym w Wiedniu, od kilku lat kochanka Besforta. Śledztwo prowadzone przez austriacką policję utyka w martwym punkcie, ponieważ zeznania ocalałego z wypadku taksówkarza, a także kilkorga świadków z jadących za taksówką samochodów wzajemnie się wykluczają, zaś to, co mają do powiedzenia koleżanki Roveny, sprawę komplikuje jeszcze bardziej. Na dodatek śledztwem zaczynają się interesować serbskie i albańskie służby wywiadowcze…

To nie pierwszy raz, gdy dzieło Kadarego jest nominowane do nagrody Angelus. W drugiej edycji konkursu, w 2007 roku, została nominowana jego książka „Pałac snów”. Zaś w roku 2011 jego „Ślepy ferman” zakwalifikował się do grupy siedmiu finalistów, podobnie jak teraz „Wypadek”.

Źródło: Angelus

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE