Home / Bałkany / Albania / Wyprawa motocyklowa SZARPANINA 2012: Kosowo, Macedonia, Albania

Wyprawa motocyklowa SZARPANINA 2012: Kosowo, Macedonia, Albania

Z nieskrywaną dumą, ale także z lekko skrywaną niepewnością, prezentujemy Szanownym Czytelnikom planowaną na lipiec, ściślej na drugą połowę lipca br. wyprawę motocyklową:

SZARPANINA 2012 – Kosowo, Macedonia, Albania. 14-28 lipca 2012

Naszym celem jest poznanie i eksploracja niezwykle ciekawego leżącego głównie w Kosowie pasma górskiego Szar Płanina (serb. Šar Planina, alb. Malet e Sharrit) oraz pasm okolicznych, przede wszystkim słynnych Gór Przeklętych (także znanych jako Alpy Północnoalbańskie, serb. Prokletije, alb. Alpet Shqiptare).

Wyprawa SZARPANINA 2012 jest kontynuacją naszych licznych doświadczeń nabytych już w górach Albanii, Macedonii, Rumunii, Słowenii, Serbii, Czarnogóry i innych krajów, nie tylko bałkańskich. Tym razem oprócz dualsportowej jazdy po górach, chcemy zażyć też nieco trekkingu, a że lubimy stawiać przed sobą niebanalne cele, zaplanowaliśmy wejście na najwyższy szczyt Albanii i Macedonii – Golem Korab 2753 m. n. p. m.

Poza tym, chcemy spędzić jak najwięcej czasu na łonie dzikiej i nieskrępowanej żadnymi ludzkimi zakazami przyrody, co akurat w tamtych stronach jest dla nas motocyklistów jak najbardziej legalne i możliwe. Właśnie dlatego wybieramy Szar Płaninę, uchodzącą za największe i najpiękniejsze pasmo połonin w Europie, które ponoć bije na głowę nawet rumuńskie Karpaty i ukraińskie Gorgany. Szar Płanina leży na styku granic Albanii, Macedonii i przede wszystkim Kosowa – najmłodszego państwa w Europie, wciąż targanego niepewnościami co do swej przyszłości. W szczególności chcemy zapoznać się z jego unikalną w skali Europy kulturą i etnografią. Jest to bowiem wąska i nierozległa enklawa ludności słowiańskiej, która, inaczej niż ich prawosławni pobratymcy, przyjęła islam. Swoją małą ojczyznę, ze stolicą w niewielkiej miejscowości Prizren jej mieszkańcy nazywają ,,Gora” a siebie samych – ,,Goranie lub Gorańcy”. To mała, uboga i nieomal zepchnięty na margines przez dwudziestopierwszowieczne bezlitosne realia grupa etniczna, nadal dumna, twarda i nie dająca sobie dmuchać w przysłowiową kaszę!

Za to lubimy i cenimy górali, niezależnie od języka jakim mówią na co dzień, od wiary jaką wyznają i tym podobnych identyfikacji. Człowiek jest człowiek, a im bliższy górom, tym bardziej szanujemy jego zdanie, poglądy, braterstwo i tożsamość.

Od nazwy pasma Szar Płanina bierze się też nazwa naszej wyprawy SZARPANINA. Oczywiście dokładnie domyślacie się skąd – to akurat proste i wesołe zarazem: w którymś mailu czy poście nie zaskoczyło kodowanie polskich znaków i z Szar Płanina została sama SzarPanina :) Wystarczyło dodać rok i przyjęło się :)

A przy okazji, zwróćcie uwagę na nazwę naszej grupy (i zarazem domeny) – dualsport.pl.  Czym jest tak naprawdę jazda motocyklem DualSport? Skąd nazwa grupy DualSport RIDERS? Czy powinniśmy być kojarzeni z czoperami, ścigaczami, czy może lekkimi crossowymi wścieklakami? Nic z tych rzeczy, choć oczywiście, wszyscy motocykliści są naszymi ,,brothers in arms” i wiele z tych stylów jazdy nie pozostaje dla nas obce. Jednak my stawiamy głównie na poznawanie i eksplorację dróg i miejsc, do których niewysilony i niedrogi, ale ukochany i nade wszystko pewny motocykl doprowadzi nas trafniej niż wypasione auto 4×4, czy niedające odpowiedniego zasięgu nogi lub rower.

Zobaczcie zresztą naszą galerię motocykli

Podobnie jak osiołki, wielbłądy czy jaki, używane w karawanach prowadzących pod wysokie, np. siedmiotysięczne, szczyty, nasze dualsportowe motocykle pełnią rolę transportową i są praktycznie niezależne od terenu, w którym się poruszamy. A że przy okazji dają sporo frajdy przy prowadzeniu i pozwalają związać się ze sobą emocjonalnie, to już tylko sam cud-miód-i-orzechy tej relacji :)

Dokładne, bieżące informacje i newsy o wyprawie SZARPANINA 2012, głównie na temat intensywnych przygotowań, publikujemy na naszej stronie

http://szarpanina2012.dualsport.pl

 

balkanistyka.org objęła wyprawę SZARPANINA 2012 patronatem medialnym

Inni patroni: Motogen.pl, Motoradio, Radio Piekary, Miesięcznik ,,Poznaj Świat”, Motocyklista.info, Wydawnictwo Motocyklowe, Czytelnia Motocyklowa, Globtroter.pl, e-gory.pl, 4risk.pl, Bezdroża.pl, Skauting.pl, Travelmoto.pl, arttravel.pl, odyssei.com, balkanistyka.org

SPONSORZY: Modeka, Motokuźnia (Czeladź), DlaMotocyklisty (Chorzów)

Partnerzy: Forbiker24.pl, Studio Reklamy CADDO

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE