Home / Bałkany / Grecja / Wysokie ceny benzyny w Grecji

Wysokie ceny benzyny w Grecji

Cena benzyny bezołowiowej w Grecji może dojść do 2 EUR za litr, jak to miało miejsce na wyspie Karpathos w ciągu minionego weekendu. Według oficjalnych danych, średnia cena krajowa wynosi 1,814 EUR za litr.

Źródła podają, że rząd pełen obaw przygląda się zaistniałej sytuacji, ale na razie zadecydował nie narzucać pułapu ceny. Spowodowane jest to m.in. „podejrzanymi” praktykami stacji benzynowych, które nie przestrzegają zasad konkurencyjności. Dodatkowo ustalenie pułapu ceny mogłoby spowodować kryzys.

Urzędnicy z Ministerstwa Rozwoju uważają, że głównymi czynnikami wpływającymi na cenę paliwa są podatki oraz opłaty (w tym specjalny podatek konsumpcyjny oraz VAT, które wynoszą 1,04 EUR przy cenie 1,1814 EUR za litr).

Najwyższe ceny zostały odnotowane w Lasithi na Krecie (1,93EUR/l), w Chani oraz rejonach Retimno (1,906 EUR/l), Kefaloni (1,92 EUR/l) oraz w prefekturach Samos (1,889 EUR/l). Czynniki wpływające na zaistniałą sytuację są różne. Na Samos, do której zalicza się także wyspy Furni oraz Itakę, powodem jest niewielka liczba stacji benzynowych. Na Krecie, natomiast, w czasie wakacji liczba ludności się potraja i nie ma miejsca do magazynowania paliwa.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Bloomberg w okresie od 9 do 23 lipca, Grecja zajmowała 9 pozycję pod względem najwyższych cen benzyny wśród 60 krajów

Tekst: ekathimerini.com

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE