Home / Bałkany / Bułgaria / Wysokie zainteresowanie inwestorów tureckich rynkiem bułgarskim

Wysokie zainteresowanie inwestorów tureckich rynkiem bułgarskim

 

Prezydent Rosen Plewneliew po spotkaniu z tureckimi przedstawicielami biznesowymi w Istambule (Turcja), poinformował, że energetyka, infrastruktura, budownictwo, rolnictwo oraz turystyka to dziedziny, w ramach których Turcja i Bułgaria mają szansę rozwinąć współpracę gospodarczą. Spotkanie zostało zorganizowane przez Turecką Unię Izb Handlowych i Giełd Towarowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm tureckich działających w 109 krajach.

Współpraca pomiędzy Bułgarią i Turcją przyczyni się do zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy krajami, która w tym roku wyniosła 4 mld USD, a celem jest osiągnięcie 10 mld USD.

Rosen Plewneliew podczas wizyty w Istambule odwiedził teren budowy, na którym powstaje pierwsza europejska stacja przyszłego tunelu kolejowego pod Bosforem. W przyszłości tunel ma połączyć Azję z europejską częścią Turcji. Budowa tunelu jest częścią projektu mającego na celu połączenie Europy Środkowej z Azją poprzez ekspresowe połączenie kolejowe. Projekt powinien zostać zrealizowany do 2016 roku. Prezydent Bułgarii spotkał się także z przedstawicielami bułgarskiej społeczności mieszkającymi w Turcji.

Prezydent Plewneliew zapowiedział zorganizowanie w 2013 roku forum biznesowego w Sofii. Jego celem ma być zacieśnienie współpracy oraz umożliwienie bliższego kontaktu pomiędzy firmami obu krajów.

Źródło: vesti.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE