Home / Społeczeństwo / Wystawa albańskich ikon w Moskwie

Wystawa albańskich ikon w Moskwie

W środę, 10 października, w Centralnym Muzeum Staroruskiej Kultury i Sztuki w Moskwie im. Andrieja Rublowa, otwarto wystawę albańskiej ikonografii. Ekspozycja została zorganizowana w ramach Dni Kultury Albańskiej w Rosji oraz 100. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Albanię. Wystawa będzie otwarta do 9 listopada, a następnie zostanie przeniesiona do trzeciego co do wielkości miasta w Rosji, Niżnego Nowogrodu, gdzie będzie można ją podziwiać do 11 grudnia.

Ikony, pochodzące z okresu między XIV a XVIII wiekiem, należą do kolekcji Muzeum Narodowego Sztuki Średniowiecznej w Korçy. Wśród wystawionych dzieł znalazły się m.in. „Madonna z Chrystusem” (Shën Maria me Krishtin), „Jan Apostoł” (Johan Theologu), „Wskrzeszenie Łazarza” (Ngjallja e Llazarit), „Dotknięcie Tomasza” (Prekja e Thomait) i „Piękne drzwi” (Dyert e bukura).

Podczas ceremonii otwarcia, odbywającej się w średniowiecznej cerkwii na terenie muzeum, przybyłych gości przywitał jego dyrektor, Grigorij Popow wraz z dyrektorką Muzeum Narodowego Sztuki Średniowiecznej w Korçy, Tatianą Cacą. Zdaniem rosyjskich gości, ta wyjątkowa ekspozycja w doskonały i ciekawy sposób przybliża wartości kulturalne, artystyczne i religijne narodu albańskiego.

 

Źródło: balkanweb.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE