Home / Polska i Bałkany / Wystawa chorwackiego artysty inspirowana trylogią Kieślowskiego

Wystawa chorwackiego artysty inspirowana trylogią Kieślowskiego

Od 10 maja w Pawilonie Sztuki w Zagrzebiu można oglądać wystawę prac Zlatana Vrkljana – jednego z najciekawszych chorwackich artystów średniego pokolenia, którego witraże i droga krzyżowa w kościele św. Józefa w Varaždinie zaliczane są do najlepszych rozwiązań o tematyce sakralnej współczesnego malarstwa.
Wystawa jest efektem pięcioletniej pracy malarza. Inspiracją do stworzenia całego cyklu stała się dla Vrkljana trylogia Krzysztofa Kieślowskiego, szczególnie jedna ze scen z filmu „Niebieski”, stąd obrazy: czerwony, niebieski i biały.
– Siedziałem w swoim studio i oglądałem „Niebieski”, który po raz kolejny leciał w telewizji. Gdy film się skończył, zamiast iść do domu, zostałem. Całą noc malowałem – mówi artysta.
Obrazy zostały stworzone za pomocą techniki enkaustycznej (technika znana już w starożytnym Egipcie), a ich powierzchnia przypomina w dotyku ludzką skórę.
Szczególną uwagę zwracają obrazy białe. Na jednym można dostrzec różne odcienie bieli, na innym czysta biel złamana jest drobnym drukiem. Zauważyć można zmianę układu linii i gęstości farby.
Wszystkie obrazy Vrkljana są wielowarstwowe, składają się z 10–15 warstw, bowiem artysta wzoruje się na palimpseście, a w zasadzie na „odwrotnym palimpseście” jak sam określa tę technikę. Zamiast skrobania powstałych warstw, nanoszone są kolejne, jedna na drugą, przy czym każda nowa nawiązuje do poprzedniej.
Niezwykła wystawa prac Vrkljana nosi tytuł „Liczeniem do nieskończoności” [„Zbrajanjem do beskraja”]. Obrazy nie mają jednak nazw, ponieważ artysta chciał dać widzowi możliwość własnej interpretacji.
Prace Zlatana Vrkljana będzie można oglądać w zagrzebskim Pawilonie Sztuki do 10 czerwca.

Źródła: asvalt.com, jutarnji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE