Home / Bałkany / Bułgaria / Wystawa Christa po raz pierwszy w Bułgarii
Źródło fotografii: wikipedia.org
Źródło fotografii: wikipedia.org

Wystawa Christa po raz pierwszy w Bułgarii

Po raz pierwszy światowej sławy amerykański artysta pochodzenia bułgarskiego Christo (urodzony jako Christo Władimirow Jawaszew) zorganizuje wystawę swoich prac w Bułgarii. Dzieła jego autorstwa będzie można oglądać w Galerii Sztuki w Sofii od 14 września do 22 listopada br. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godzinie 18:00.

Opakowany most  Pont-Neuf (1985). Źródło fotografii: wikipedia.org
Opakowany most Pont-Neuf (1985), wikipedia.org

 

Christo, tworzący przez wiele lat wraz ze swoją małżonką Jeanne-Claude, jest jednym z najważniejszych twórców sztuki krajobrazu. Para artystów zasłynęła z organizowania emballage’y (tj. opakowań), polegających na tymczasowym opakowywaniu płachtami srebrnej folii budynków (najsłynniejszym z nich był berliński Reichstag w 1995 r.), mostów (chociażby paryskiego mostu Pont-Neuf w 1985 r.) czy form krajobrazowych (dwukilometrowy odcinek skalistego wybrzeża Australii w 1969 r. czy wąwóz Kolorado w 1972 r.). Dzieła Christa stanowią artystyczny komentarz do problematyki komercjalizacji sztuki i społeczeństwa oraz powierzchowności współczesnego świata, podejmują także tematykę granic między formą a treścią. Artysta stawia sobie za cel ukazanie sztuki ludziom, którzy nie chodzą do galerii czy muzeów.

Opakowany Reichstag (1991), fr.contemporain.wikia.com
Opakowany Reichstag (1991), fr.contemporain.wikia.com

 

Jesienna wystawa w Sofii będzie zatytułowana „Christo i Jeanne-Claude: Druki i Przedmioty 1963-2014”, podczas której zostaną zaprezentowane nie tylko sztandarowe dzieła pary artystów, udokumentowane przez fotografa współpracującego z nimi od lat Wolfganga Volza, ale i  nieupubliczniane dotąd projekty.

Parasole (1991), wikipedia.org
Parasole (1991), wikipedia.org

 

Christo urodził się w 1935 r. w bułgarskim mieście Gabrowo. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii (1953–1956) oraz w Pradze (1956–1957). W 1957 r. udało mu się nielegalnie przedostać do Austrii, gdzie przez rok studiował we Wiedniu. Rok później przeniósł się najpierw do Genewy, a następnie do Paryża. Tam spotkał Jeanne-Claude, z którą pozostał w związku aż do jej śmierci w 2009 r. W 1964 roku przenieśli się do USA, gdzie zyskali światową sławę. W odpowiedzi na jego ucieczkę władze komunistycznej Bułgarii pozbawiły go obywatelstwa i uznały za „wroga ludu”. W 1982 roku uniemożliwiono mu przyjazd do kraju na pogrzeb jego matki. Christo odmawia posługiwania się językiem bułgarskim, a, mimo że minęło 25 lat od upadku reżimu komunistycznego, nie zdecydował się na odwiedzenie kraju swojego pochodzenia. Z drugiej strony artysta nigdy nie krył faktu, że jest Bułgarem.

 

Źródła: 24chasa.bg, novinite.com, sghg.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE