Home / Polska i Bałkany / Wystawa fotografii młodych polskich artystów, laureatów ShowOFF w Krakowie

Wystawa fotografii młodych polskich artystów, laureatów ShowOFF w Krakowie

Maciej Niesłony (ur. 1982)
FAJTERZY

Na cykl Fajterzy składa się ponad dwadzieścia barwnych portretów polskich bokserów, medalistów olimpijskich. W latach 1948–1992 Polacy zdobywali najwyższe trofea w boksie amatorskim. Kazimierz Paździor, Jerzy Kulej czy Marian Kasprzyk pod wodzą polskiego trenera wszechczasów Feliksa Stamma, niejednokrotnie stawali na podium. Zainteresowało mnie, co dzieje się z wielkimi sportowcami po upływie kilkudziesięciu lat. Jak wyglądają, o czym myślą i jak odnalazły się we współczesnej rzeczywistości gwiazdy sportu, które kiedyś wszyscy znali z pierwszych stron gazet. Te proste psychologiczne portrety to podsumowanie świetności polskich bokserów tamtego okresu.

Bartosz Mateńko (ur. 1987)
GRAFFITI
Fotoreportaż Bartosza Mateńki Graffiti nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej szkoły fotografii socjologicznej z lat 70. Surowe w formie, nieprzestylizowane, a pełne energii i dynamiki czarno-białe fotografie opowiadają nam o świecie undergroundowym, toczącym się niejako obok nas, do którego większość nie ma wstępu. Aby pokazać nam proces powstawania na granicy prawa nowego kolorowego świata, trochę mroczną i niebezpieczną atmosferę autor musiał zdobyć zaufanie grafficiarzy. Zostać dopuszczonym do tajemniczego kręgu. Na równi z nimi skakać przez płoty, pokonywać bariery. Podejść do tematu tak blisko jak się da. To mu się udało.
(Krzysztof Miller, kurator)

Yulka Wilam (ur. 1994)
ZAPOMNIAŁAM, GDZIE TO BYŁO
Niezamknięte opowiadanie o mnie. Hasła, wrażenia, skojarzenia. Skrawki o dorastaniu, mojej nostalgii, spokoju i tęsknocie, nawet nie do końca wiem za czym. Trochę o dziwnych rzeczach, które widać przez okna autobusu i nawet nie ma czasu się przyjrzeć.

About Łukasz Fleischerowicz