Home / Kultura / Festiwale / Występ Bregovicia na Live Festival Oświęcim odwołany
0003WY52YPQLPU54-C122-F4

Występ Bregovicia na Live Festival Oświęcim odwołany

Na stronie organizatorów Live Festival Oświęcim 9 kwietnia br. pojawiło się oświadczenie dotyczące odwołania udziału Gorana Bregovicia podczas koncertu z Kayah.

Co roku, w ramach Life Festivalu, spotykamy się w naznaczonym piętnem historii mieście, by zdecydowanie i bezkompromisowo opowiedzieć się przeciwko wojnie, a także wszelkim formom oraz przejawom agresji, rasizmu, antysemityzmu czy łamania praw człowieka. W tym roku, w dobie wojny, prowadzonej w bezpośredniej bliskości za wschodnią granicą Polski, antywojenne przesłanie Life Festivalu jest szczególnie ważne i powinno być słyszalne w swoim przekazie wyjątkowo głośno, dobitnie i wyraźnie. – piszą organizatorzy LFO.

Powodem takiej decyzji LFO był koncert piosenkarza w Sewastopolu, na terenie okupowanego przez Rosję Krymu. Goran Bregović wystąpił tam 26 marca br.

Postawa Gorana Bregovića w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są niestety, co odnotowujemy ze szczerą i nieskrywaną przykrością, sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego też, kierując się wyznawanymi przez nas wartościami, postanowiliśmy zrezygnować z powierzenia Goranowi Bregoviciowi misji ambasadora tegorocznej edycji Life Festivalu oraz jednocześnie zdecydowaliśmy się na odwołanie jego występu, zaplanowanego w ramach tegorocznego LFO. – możemy przeczytać na stronie Festiwalu w Oświęcimiu.

Całość oświadczenia można przeczytać tutaj: http://lifefestival.pl/pl/news/Goran-Bregovic-nie-wystapi-podczas-tegorocznej-edycji-LFO,38.html

Z powodu koncertu Bregovicia na Krymie również jego występ w Kijowie został odwołany.

Organizatorzy odwołanego koncertu w Kijowie podkreślają, że artysta złamał przepisy, ponieważ przebywał na „terenie okupowanym” Ukrainy, gdzie można wjechać jedynie uzyskując specjalne pozwolenie. Osoba, która bezprawnie przebywa na Krymie automatycznie otrzymuje trzyletni zakaz wjazdu na teren Ukrainy. Działania Bregovicia wywołały wielkie poruszenie w ukraińskich mediach.

Po koncercie w Sewastopolu odbyła się także konferencja prasowa artysty. – Przyjeżdżając do Rosji jako obcokrajowiec, od razu ma się wrażenie tej wielkości, czuć tu Puszkina, Dostojewskiego, tę tysiącletnią historię Rosji. Gdziekolwiek podróżuje się po Rosji, nosi się to wrażenie w sobie. Rosyjskie dziewczęta są nie tylko piękne, ale człowiek oczekuje od nich, że zaraz siądą za fortepianem i zagrają Rachmaninowa. Przynajmniej my, ludzie z Bałkanów mamy takie poczucie wielkości Rosji. Zachód zawsze miał paranoję na punkcie Rosji i mam nadzieję, że ta paranoja im przejdzie. – powiedział Bregović.

Na pytanie dziennikarki o tym, że koncert na Krymie może spowodować odwołanie koncertu w Kijowie, piosenkarz odpowiedział, że go to nie obchodzi. Wywołało to aplauz wszystkich zgromadzonych dziennikarzy.

źródło: mondo.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE