Home / Bałkany / Czarnogóra / Wzmocnienie współpracy między Czarnogórą a Austrią w sektorze turystyki
współpraca-belgradepartments.org

Wzmocnienie współpracy między Czarnogórą a Austrią w sektorze turystyki

Czarnogóra i Austria chcą kontynuować dobrą komunikację i współpracę poprzez działania w zakresie turystyki, a szczególnie turystyki górskiej, poinformowano po spotkaniu ministra zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimira Gvozdenovicia i nowo mianowanego ambasadora Austrii w Czarnogórze, Johanna Fröhlicha, które odbyło się 18.11 br.
W trakcie spotkania omówiono szereg tematów istotnych dla rozwoju wzajemnych stosunków między krajami. Szczególny nacisk kładzie się na współpracę w dziedzinie turystyki, głównie poprzez dalsze przyciąganie austriackich turystów. Obie strony wymieniły poglądy na temat ostatniej wizyty przedstawiciela Austriackiego Stowarzyszenia Emerytów, Karla Blecha, która była rezultatem porozumienia, osiągniętego podczas pobytu ministra Gvozdenovicia na Forum Ekonomicznym i realizowanym w jego ramach spotkaniu Poznajcie Czarnogórę w Wiedniu. Austriackie stowarzyszenie, z roku na rok, organizuje wyjazdy dla około 10 000 osób. Blecha wyraził na spotkaniu gotowość, by zorganizowane grupy emerytów znów odwiedziły Czarnogórę, szczególnie biorąc pod uwagę postęp w sektorze turystyki. Gvozdenović wyraził zadowolenie i zapowiedział, że weźmie pod uwagę liczbę austriackich emerytów przy wydłużaniu sezonu turystycznego.
Stwierdzono, że bardzo ważna, w przyciągnięciu austriackich turystów jest turystyka górska i przygodowa, a także dalszy wzrost liczby lotów z Wiednia do Czarnogóry. W związku z tym, dyskutowano również na temat ewentualnego udziału kraju w targach turystycznych w Wiedniu w styczniu następnego roku.
Uznano, że niezbędne jest dalsze wspieranie współpracy z austriackimi inwestorami. Gvozdenović podkreślił znaczenie projektu kolejki liniowej Kotor-Cetinje, istotę inwestycji w północnej części Czarnogóry, ze szczególnym naciskiem na Bjelasicę i Komovi, jak i planowane zakupy kilku wyciągów narciarskich w tym regionie.
Ponadto, biorąc pod uwagę duże doświadczenie Austrii w rozwoju turystyki górskiej, rozmówcy ocenili, jak bardzo przydatna jest wymiana informacji i zapoznanie Czarnogóry z funkcjonowaniem ośrodków narciarskich, ale także wszystkimi innymi elementami tego rodzaju turystyki.

Źródło: mrt.gov.me, portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE