Home / Bałkany / Bułgaria / Wzrost ilości upraw ekologicznych w Bułgarii

Wzrost ilości upraw ekologicznych w Bułgarii

W Bułgarii wciąż wzrasta zainteresowanie produkcją ekologiczną. W porównaniu z zeszłym rokiem, liczba producentów i przetwórców produktów ekologicznych wzrosła o 30%. Rolnictwo ekologiczne zajmuje obecnie w Bułgarii 26 622 ha – ponad dwa razy więcej niż w roku 2009.

Najchętniej prowadzone są biouprawy zbóż i owoców. Ponadto na terenie Bułgarii jest już 845 ha organicznej uprawy róży.

Większość produktów trafia na eksport, spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem na rynkach europejskich i światowych.

Ze względu na to, że na szeroką skalę wzrosło zainteresowanie żytem, obszary na których jest ono uprawiane powiększyły się na przestrzeni ubiegłego roku ponad 2,5 raza. Zwiększa się też liczba plantacji kukurydzy. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne uprawy orzechów włoskich i laskowych, a także migdałów i kasztanów jadalnych. Od 2011 wzrosła liczba sadów jabłkowych i morelowych.

W porównaniu z 2011 rokiem produkowane jest 14% więcej ekologicznego miodu. Bułgaria jest tradycyjnym wytwórcą różnych gatunków certyfikowanego, wysokojakościowego miodu, którego większa część trafia na rynki zagraniczne na całym świecie.

Produkcja ekologiczna w Bułgarii jest finansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW), który znacząco przyczynił się do rozwoju branży. W programach „Płatności rolnośrodowiskowe” i „Pszczelarstwo biologiczne”, których głównym celem jest redukcja negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko, uczestniczy większa część bułgarskich przedsiębiorców zajmujących się rolnictwem ekologicznym.

Oficjalnie zatwierdzona szósta zmiana PROW przyjęła nowy wyższy poziom płatności wyrównawczych dla producentów żywności ekologicznej, które będą dodatkową zachętą do zwiększenia produkcji ekologicznej.

Źródła: monitor.bg, cross.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE