Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wzrost sprzedaży piwa w czasie EURO 2012

Chorwacja: Wzrost sprzedaży piwa w czasie EURO 2012

Podczas EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii prognozy przewidywały, że przy okazji każdego meczu reprezentacji Chorwacji, lokalna gospodarka może zyskać od 35 do 42 mln EUR. W związku z tym, że Chorwacja odpadła z turnieju dopiero w ćwierćfinale, finalny szacowany zysk wyniósł około 133 mln EUR. Tegoroczne prognozy są zdecydowanie niższe, jednak producenci i dystrybutorzy piwa wciąż oczekują, że każdy mecz Chorwacji na EURO 2012 przyniesie wzrost sprzedaży złocistego trunku w wysokości od 8 do 10 tys. hektolitrów.

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Piwa Pero Ivanković tłumaczy, że niezależnie od tegorocznych Mistrzostw Europy, szacowana sprzedaż piwa w czerwcu wyniesie około 400 tys. hektolitrów, czyli około 12 tys. hektolitrów dziennie. W związku z występem Chorwacji na EURO 2012 dodatkowa sprzedaż piwa ma wynieść 8-12 tys. hektolitrów w dniu każdego meczu, co w sumie daje wzrost sprzedaży o dwa miliony litrów piwa.

Jeśli Chorwacja powtórzy wynik z 2008 roku i zagra w ćwierćfinale, sprzedaż piwa w czerwcu osiągnie wzrost w wysokości 10%, czyli o około 5,3 mln EUR.  Są to jednak szacunki dotyczące piwa, które nie trafiło jeszcze do sklepów oraz barów. W przypadku przejścia Chorwacji przez fazę grupową, 60% piwa zostanie zakupione w barach i obiektach restauracyjnych natomiast 40% w sklepach. Oznacza to, że Chorwaci w ciągu czterech spotkań swojej reprezentacji wydadzą dodatkowe 9,5 mln EUR w obiektach gastronomicznych oraz 2,5 mln EUR w sklepach.

 

Źródło: seebiz.eu, novilist.hr

 

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE