Home / Bałkany / Czarnogóra / Wzrost wymiany handlowej między Czarnogórą a Serbią

Wzrost wymiany handlowej między Czarnogórą a Serbią

W ostatnim czasie wzrosła wymiana handlowa między Czarnogórą a Serbią, do czego przyczyniły się podpisane w Budvie trzy porozumienia. Dotyczyły one nieograniczonego handlu produktami spożywczymi, pogłębiania współpracy gospodarczej i usuwania barier na polu biznesowym.

Z okazji otwarcia 79. Targów Rolniczych, które odbyły się 12 maja 2012 r. w Nowym Sadzie, czarnogórski Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Tarzan Milošević korzystnie podsumował dotychczasową współpracę obydwu państw w zakresie wymiany handlowej oraz wyraził aprobatę dla jej dalszego rozwoju. Minister podkreślił znaczenie Serbii jako partnera gospodarczego i oznajmił, że liczy na jej pomoc we wspieraniu rozwoju czarnogórskiego rolnictwa.

Obecnie na serbskim rynku dobrze sprzedają się czarnogórskie warzywa i owoce, a także wino, które jest znane i cenione przez serbskich konsumentów. Zdaniem Miloševicia, warto inwestować w rozwój gospodarstw produkujących towary eksportowe, ponieważ sąsiedni rynek w dalszym ciągu się powiększa i z chęcią przyjmuje czarnogórskie produkty.

O współpracy tych dwóch państw pochlebnie wypowiadał się także serbski Minister Rolnictwa Dušan Petrović. W zacieśnianiu kontaktów gospodarczych z Czarnogórą upatruje on szansę na wspólną politykę agrarną w ramach Unii Europejskiej.

 

Źródło: minpolj.gov.me, portalanalitika.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE