Home / Gospodarka / Inwestycje / XII Serbski Szczyt Gospodarczy: Konieczne ożywienie gospodarki

XII Serbski Szczyt Gospodarczy: Konieczne ożywienie gospodarki

Na odbywającym się w Belgradzie XII Serbskim Szczycie Gospodarczym premier Ivica Dačić podkreślił, że wzmocnienie gospodarcze kraju stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją obecne władze.

Ożywienie gospodarki jest, jego zdaniem, podstawą umożliwiającą realizację dalszych celów, wśród których wymienił dobre relacje gospodarcze z Chinami i Rosją, krajami BRICS oraz Unią Europejską. Dačić stwierdził ponadto, że szczególną uwagę należy poświęcić wspieraniu tych gałęzi przemysłu, które są zorientowane na eksport, dodając, iż w tej dziedzinie dużą szansą dla Serbii może być rolnictwo.

Wśród największych problemów hamujących rozwój gospodarki serbski premier wymienił skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne zniechęcające wielu przedsiębiorców. Jednocześnie zapewnił,  że władze są gotowe wspierać nowe i inicjatywy i stworzyć przychylny klimat dla inwestycji zagranicznych.

Minister finansów i gospodarki Mlađan Dinkić w swoim wystąpieniu przypomniał, iż w czwartek, 25 października władze powinny przyjąć projekt budżetu na 2013 rok, w którym planuje się zmniejszenie deficytu do 3,5% PKB. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe będzie opanowanie wzrostu długu publicznego i jego redukcję w 2014 r. Dinkić podkreślił także, że do realizacji tych założeń konieczne będzie przeprowadzenie reform, przede wszystkim zmniejszenie obciążeń fiskalnych oraz stworzenie systemu umożliwiającego składanie zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Prezes Narodowego Banku Serbii Jorgovanka Tabaković wskazała na konieczność koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej, gdyż bez niej, jak stwierdziła, żadne działania NBS nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Tabaković zwróciła także uwagę na szkodliwe efekty manipulowania kursami walut poprzez ich wzmożony wykup przez banki.

Szczyt Gospodarczy w Belgradzie zorganizowany został pod patronatem Izby Gospodarczej Serbii i Rady Inwestorów Zagranicznych. Jego celem jest coroczny przegląd wydarzeń politycznych, gospodarczych i biznesowych w Serbii, jak również analiza jej roli w regionie i krajach UE.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE