Home / Bałkany / Bułgaria / XIX Sofia International Film Festival
zdjęcie 11.03.15

XIX Sofia International Film Festival

W tym roku Sofia International Film Festival został poświęcony jubileuszowi 100 lat istnienia kina bułgarskiego i odbywa się pod hasłem UNESCO „Sofia – twórcze miasto kina”.

Festiwal odbywa się po raz dziewiętnasty i jest najważniejszym wydarzeniem filmowym w Bułgarii. Amerykański tygodnik Variety umieścił go w rankingu pięćdziesięciu najważniejszych festiwali. Maraton filmowy rozpoczął się 5 marca i potrwa do 29 marca 2015 r. To gratka dla najbardziej wymagających widzów, gdyż na festiwalu zostaną ukazane aktualne tendencje kina światowego oraz najnowsze produkcje bułgarskie.

Od 1997 r. w ramach festiwalu pokazano ponad 1600 filmów fabularnych i dokumentalnych. Pośród ponad tysiąca gości można wymienić takie osobistości jak Wim Wenders, Jean-Claude Carrière, Emir Kusturica, Krzysztof Zanussi i wiele innych.

Festiwal organizuje Art Fest pod patronatem miasta Sofia z udziałem Ministerstwa Kultury, Narodowego Pałacu Kultury, Narodowego Centrum Filmowego oraz Bułgarskiej Telewizji Narodowej, z pomocą programu Komisji Europejskiej MEDIA, licznych instytucji kulturalnych i sponsorów.

W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć między innymi bułgarską premierę filmu „Lewiatan” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, który został nagrodzony Złotym Globem. Godnym uwagi akcentem jest również projekcja debiutanckiego filmu ukraińskiego reżysera i scenarzysty Myrosława Słaboszpyckyja „Plemię”. Film zdobył Grand Prix Międzynarodowego tygonia Krytyki w Cann w 2014 r, Europejską Nagrodę Filmową za Europejskie odkrycie roku w 2014 r oraz nagrodę za najlepszy scenariusz podczas festiwalu w Sao Paulo, wyróżnienie dla najlepszego reżysera podczas festiwalu filmowego w Salonikach oraz 9 innych nagród filmowych.

Bilety do kina umieszczone w specjalnych puszkach można kupić w sklepach, księgarniach oraz kawiarniach. Pięć puszek zawiera złote bilety uprawniające do obejrzenia wszystkich filmów oraz do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z festiwalem.

Program Sofia International Film Festival jest dostępny na stronie siff.bg

Źródło: siff.bg, sofialive.bg, stand.bg

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE