Home / Kultura / Z kresu Rumunii do czytelników w Polsce
cristian_teodorescu

Z kresu Rumunii do czytelników w Polsce

Cristian Teodorescu, autor książki „Medgidia. Miasto u kresu”, spotka się z miłośnikami dobrej literatury i kultury rumuńskiej w Krakowie (16 września), Wrocławiu (17 września) i w Warszawie (18 września).

Cristian Teodorescu (ur. 1954) jest prozaikiem, publicystą i eseistą. Za „Medgidię, miasto u kresu” autor otrzymał Narodową Nagrodę Prozatorską dziennika „Ziarul de Iaşi”, nagrodę Kolokwiów o Rumuńskiej Powieści w Alba Iulia, oraz nagrodę prozatorską Związku Pisarzy Rumuńskich.

„Medgidia, miasto u kresu” to powieść – mozaika, na którą składają się 103 nie pozbawione ironii reportażowo- poetyckie miniaturki, w których autor, poprzez opowieści o losach mieszkańców swojego rodzinnego miasta Medgidia, kreśli portret międzynarodowej społeczności zamieszkującej Rumunię w burzliwym i przełomowym dla niej dziesięcioleciu 1938- 48, od powstania Żelaznej Gwardii do zapadnięcia Żelaznej kurtyny.

W ciągu zaledwie dekady – pisze we wstępie do polskiego wydania autor- którą rozpoczął rok 1938, w Rumunii zmieniło się tak wiele, że nawet świadkowie owych częstokroć katastrofalnych zmian przestali wierzyć, że wydarzyły się one naprawdę, a zaczęli myśleć, że był to jakiś senny koszmar. Wielu z tych, którzy marzyli o powrocie do normalności, trafiło do więzień. Aby dawne czasy zatarły się w zbiorowej pamięci narodu (…)W latach pięćdziesiątych zaczyna się pisanie nowej historii i olbrzymi proces fałszowania i zacierania pamięci zbiorowej, który będzie trwał aż do roku 1989, a częściowo nawet jeszcze kilka lat później. Choć wydaje się to niewiarygodne, również i dziś część ludności Rumunii nie tylko nie zna historii swojego kraju, ale w dalszym ciągu jest ofiarą wymazywania zbiorowej pamięci.

Medigidia_okladka_700

Książkę przełożyła Radosława Janowska – Lascar, wydała ją ambitna wrocławska oficyna Amaltea. W stolicy Dolnego Śląska wydarzenie odbywać się będzie w ramach Forum Współpracy Polska – Rumunia – Mołdawia organizowanego przez INC Group, EastWest Analytics, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu. Po spotkaniu odbędzie na wernisaż wystawy „Rumunia wielu narodów w fotografii XX wieku”.

Spotkanie z Cristianem Teodorescu to kolejny, wyraźny znak rosnącej obecności i popularności kultury rumuńskiej w Polsce. W finałowej siódemce tytułów nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” znalazł się „Matei Brunul” Rumuna Luciana Dana Teodorovici, również w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej – Lascar i opublikowany przez wydawnictwo Amaltea. Nagroda zostanie wręczona 17 października podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol.

Krzysztof Górski

Program spotkań:

- Kraków, 16 września, środa, godz. 18.30, miejsce: De Revolutionibus Books & Café (ul. Bracka 14), prowadząca Dorota Sieroń-Galusek;
– Wrocław, 17 września, czwartek, godz. 18.00, miejsce: Mediateka – Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (plac Teatralny 5), prowadzący Piotr Oleksy;
– Warszawa, 18 września, piątek, godz. 18.00, miejsce: Poddasze Kultury (redakcja „Kultury Liberalnej”), ul. Chmielna 15 lok. 9, prowadzący Justyna Czechowska i Piotr Kieżun.

 Źródło angelus.pl

 Fragment książki

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE