Home / Bałkany / Grecja / Z nadzieją o kryzysie podczas Epifanii
epifania

Z nadzieją o kryzysie podczas Epifanii

Pomimo deszczowej pogody uroczyste obchody święta Epifanii odbyły się w całej Grecji. Zgodnie z tradycją, na pamiątkę chrztu Jezusa w kraju święcono rozmaite zbiorniki wodne.

Podczas ceremonii w peloponeskim porcie Kalamata życzenia z tej okazji składał Grekom premier Antonis Samaras: – Życzę, aby światło wiary było w każdym z nas, w naszych wartościach i by świeciło rządzącym. Dziś mamy szczególny dzień, który daje nam wyjątkową moc. Wszystkiego dobrego!

Korzystając z okazji, premier odwiedził również pobliską budowę obwodnicy Kalamaty. – Nowe mosty, nowe drogi i autostrady, które powstają teraz w całej Grecji, dają realne powody do optymizmu i poczucia spełnienia. Nie tylko dlatego, że drogi jednoczą ludzi i pomagają przyspieszyć transport zarówno pasażerski, jak i towarowy, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki nim powstają nowe miejsca pracy. To właśnie jest nasza narodowa strategia wyjścia z kryzysu. Z kryzysu, który dziś spędza Grecji sen z powiek, a którego największym problemem jest bezrobocie – powiedział premier do zebranych.

W uroczystości na wyspie Telendos na Dodekanezie uczestniczył z kolei prezydent Karolos Papulias. Życzył wszystkim zwycięstwa w walce z kryzysem. Zwrócił także uwagę, że często zapomina się o codziennych problemach Greków zamieszkałych na przygranicznych terenach.

W podobnej poetyce przemawiał minister edukacji Konstandinos Arwanitopulos podczas uroczystości w Pireusie. Podkreślił, że wyjście z kryzysu będzie miało decydujące znaczenie dla kolejnych pokoleń. Tu uroczystość usiłowali zakłócić zwolnieni w ostatnim czasie z ateńskich uczelni pracownicy naukowi i administracyjni.

W Atenach główne obchody odbyły się przy źródle Kolonaki, a wśród zgromadzonych znaleźli się między innymi burmistrz miasta Jorgos Kaminis oraz minister turystyki Olga Kiefalojani. Przedstawicielka rządu próbowała zarazić przybyłych swoim optymizmem: – W roku 2014 możemy osiągnąć jeszcze więcej na wszystkich poziomach. Musimy udowodnić, że Grecja jest krajem zwycięskim – mówiła. Na koniec została poświęcona woda w pobliskiej pływalni Narodowego Związku Gimnastycznego.

źrodło: ethnos.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE