Home / Polityka / Polityka regionalna / Z Serbii do Węgier przybyło już ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów
512628_granica6-rojters_ig

Z Serbii do Węgier przybyło już ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów

Od początku 2015 roku do Węgier przybyło już 100.959 nielegalnych imigrantów. Aż 100.208 z nich dostało się tam przez unijną, węgiersko-serbską granicę.

Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó, podał te dane jednocześnie podkreślając, że więcej imigrantów przybyło w tym roku do Unii Europejskiej przez Bałkany Zachodnie, niż przez Morze Śródziemne. Do Węgier dostało się w tym roku najwięcej nielegalnych imigrantów spośród wszystkich krajów europejskich. Péter Szijjártó ogłosił także swój plan zorganizowania jesienią spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Turcji, którego celem byłoby uzgodnienie wspólnej polityki i poszukanie wspólnych rozwiązań mających ograniczyć ten napływ. Istotnym jest, że granica Węgier z Serbią jest granicą Unii. Jego zdaniem jest to główny powód budowania murów na tej granicy – nie są one wymierzone przeciwko sąsiadowi, ale służą obronie granic, zgodnie z Porozumieniem w Dublinie.

Ministrowie spraw zagranicznych Serbii i Węgier, Péter Szijjártó i Ivica Dačić dokonali kilka dni temu otwarcia jednego z przejść granicznych zamkniętych przez parę lat. Mowa o małym, starym przejściu w miejscowości Horgoš. Przy tej okazji politycy podkreślili, że jest to przykład dobrej sąsiedzkiej współpracy a Ivica Dačić przyznał, że choć budowanie murów na granicy z Węgrami nie jest Serbii na rękę, to jednak ma ona dla tego przedsięwzięcia zrozumienie. Przypomniał jednak, że w samej Serbii znajduje się aktualnie wielu nielegalnych imigrantów a liczba wniosków o azyl wzrosła wielokrotnie. W 2015 roku było ich 60.000 a jeszcze kilka lat temu takich wniosków bywało najwyżej kilkaset. Szef dyplomacji Serbii wyraził swoje marzenie, że niebawem żadne przejścia graniczne między Serbią a Węgrami nie będą potrzebne.

Przejście graniczne w Horgošu będzie otwarte codziennie do godziny 19.00, i ma posłużyć głównie pieszym oraz rowerzystom.

Źródła: tanjug.rs, srbijadanas.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE