Home / Społeczeństwo / „Za wzgórzami” Cristiana Mungiu rumuńskim kandydatem do Oscara

„Za wzgórzami” Cristiana Mungiu rumuńskim kandydatem do Oscara

Film „Za wzgórzami” („După dealuri”) w reżyserii Cristiana Mungiu będzie rumuńskim kandydatem do Oscara 2013 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny, ogłosiło rumuńskie Narodowe Centrum Kinematografii (Centrul Naţional al Cinematografiei). Film odniósł już ogromny sukces na tegorocznym Festiwalu w Cannes (Rumuńskie kino ozłocone w Cannes), gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz oraz kreacje aktorskie (wyróżnienia dla grających główne role aktorek Cristiny Flutur i Cosminy Stratan). Reżyser „Za wzgórzami”, Cristian Mungiu, jest również autorem inspirowanego cyklem reportaży Tatiany Niculescu Bran scenariusza do filmu.

Decyzja została podjęta przez jury, w którego składzie zasiedli najważniejsi rumuńscy krytycy filmowi – Eugenia Vodă, Magda Mihăilescu, Eugen Atanasiu, Cristina Corciovescu, Dana Duma, reżyser Dinu Tănase oraz Mihai Chirilov, dyrektor artystyczny najbardziej renomowanego w rumuńskim przemyśle kinematograficznym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania w Klużu (Festiwal Internaţional de Film Transilvania, Cluj).

Pod koniec sierpnia obraz „Za wzgórzami” otrzymał kolejne wyróżnienie, tym razem dla najlepszego filmu – na Festiwalu Filmowym w Vukovarze w Chorwacji. Ponadto został zakwalifikowany do 56. edycji Festiwalu Filmowego w Londynie (BFI London Festival), podczas którego zostanie wyświetlony w sekcji „Journey”, poświęconej filmom, które zmieniają perspektywę spojrzenia na świat. Festiwal odbędzie się w dniach 10-21 października.

„Za wzgórzami” to historia dwóch dziewcząt, które wychowały się razem i spotykają się ponownie po paru latach rozłąki. Alina przyjeżdża z Niemiec, żeby przekonać do wspólnego wyjazdu Voichiţę, przyjaciółkę z dzieciństwa, do której wciąż czuje się mocno przywiązana. Jednakże Voichiţa odnalazła w sobie powołanie zakonne, a mniszki, pośród których żyje w klasztorze, zastępują jej rodzinę, której nigdy nie miała. Alina zaczyna walkę o odzyskanie uczuć przyjaciółki, zaś jej usilne starania w końcu przeradzają się w dręczące ją epileptyczne ataki, które religijna wspólnota postanawia wyleczyć za pomocą egzorcyzmów.

Rumuńska produkcja dystrybuowana jest obecnie w ponad trzydziestu krajach, wyświetlana jest także na wielu liczących się światowych festiwalach filmowych, m.in. w Karlowych Warach, Sarajewie, Moskwie, Florencji, Toronto, Nowym Jorku, Los Angeles czy Buenos Aires.

Przedpremierowy pokaz filmu w Bukareszcie odbędzie się 25 października, na zakończenie festiwalu Les Films de Cannes à Bucarest (Filmy z Cannes w Bukareszcie). W Polsce miał on swoją premierę podczas 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w lipcu tego roku.

Cristian Mungiu jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nowego kina rumuńskiego. W 2007 roku film w jego reżyserii – „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” („4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile”), opowiadający o koszmarze podziemia aborcyjnego w czasie dyktatury Ceauşescu, został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes.

zf.ro, gandul.info, cinemagia.ro, mediafax.ro

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE