Home / Bałkany / Zacieśnianie współpracy chińsko-serbskiej
171

Zacieśnianie współpracy chińsko-serbskiej

16. grudnia odbył się w Belgradzie Szczyt 16 Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Dla Serbii – oprócz prestiżu politycznego, który niesie pełnienie roli gospodarza – podpisanie szeregu porozumień z Chinami oznacza zacieśnienie współpracy gospodarczej obu państw oraz uzyskanie wymiernych korzyści ekonomicznych.

Podczas tegorocznego szczytu „16+1″, którego format zaproponowany został przez Chińczyków 2 lata temu na spotkaniu w Warszawie, premierzy obu rządów, Li Kequiang i Aleksandar Vučić, podpisali łącznie 14 porozumień i memorandów przewidujących liczne inwestycje oraz współpracę obu państw w różnych dziedzinach. Obaj politycy podkreślili również fakt, że między Chinami a Serbią nie istnieje ani jeden nierozwiązany problem, a relacje oparte są na równorzędności i wzajemnym poszanowaniu suwerenności oraz terytorialnej integralności. Wizyta chińskiego premiera w Belgradzie trwała 4 dni. Drugiego dnia szczytu Vučić miał zaplanowane odrębne spotkania z premierami Węgier, Albanii i Macedonii. Polskę na belgradzkim szczycie reprezentował wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W chińsko-serbskiej współpracy planowane jest przede wszystkim zrealizowanie znacznej liczby projektów infrastrukturalnych. Chiny wykazują także zainteresowanie w zakresie energetyki, finansów, rolnictwa, telekomunikacji oraz kultury. Serbskie Ministerstwo Gospodarki w oświadczeniu dla agencji Tanjug potwierdziło, że Serbia i Chiny wkrótce założą wspólną grupę roboczą, której zadaniem będzie ustalenie możliwości stworzenia serbsko-chińskich stref przemysłowych.

Chińczycy planują w Serbii m.in: budowę nowoczesnej strefy industrialnej o powierzchni 112 hektarów w Stublenicy (okręg Ub), gdzie dwie chińskie firmy chcą otworzyć fabrykę produkującą filtry i transformatory; 24 chińskie firmy zainteresowane są prywatyzacją 12 serbskich firm; uzgodniono modernizację linii kolejowej Belgrad-Budapeszt, która miałaby znacznie przyspieszyć podróż na tym odcinku (czas podróży zostałby skrócony z ośmiu do nieco ponad dwóch godzin) – jak podano, w podobny projekt włączono by także później Macedonię oraz Grecję. Dzięki kredytowi udzielonemu przez chiński bank Exim w 2015 r. Serbia ma rozpocząć budowę nowej termoelektrowni Kostolac B3; przewiduje się także zwiększenie wydajności kopalni powierzchniowej Drmno – do 12 mln ton węgla rocznie; otwarta zostanie również przestrzeń powietrzna między Serbią a Chinami – pierwszym krokiem mogłoby być utworzenie wspólnych lotów Air Serbia i Air China do Pekinu i Szanghaju.

Realizacja projektów ma ruszyć od przyszłego roku. Serbia nie musi zmieniać istniejącego prawa, ponieważ jest ono zgodne zarówno z prawem chińskim, jak i z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej.

Wymiernymi korzyściami dla Serbii może być uzyskanie bardziej zaawansowanej infrastruktury oraz rozwój sektora energetycznego, co otwiera drzwi dla poważniejszych inwestycji. Serbscy analitycy podkreślają, że unowocześnienie infrastruktury – przede wszystkim tej łączącej morza Egejskie i Adriatyckie z Belgradem i Niziną Panońską – jest dla Serbii bardzo istotne: taka współpraca mogłaby sprawić, że Serbia z pozycji peryferyjnych zbliżyłaby się do głównych światowych szlaków handlowych – mówi Nikola Jovanović, dyrektor programowy Centrum ds. Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju (Center for International Relations and Sustainable Development – CIRSD).

Po napływie istotnych inwestycji z Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, teraz współpracę gospodarczą z Serbią zacieśniły Chiny.

Źródła: novosti.rs, rtv.rs, tanug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE