Home / Bałkany / Macedonia / Zacieśnienie współpracy serbsko-macedońskiej

Zacieśnienie współpracy serbsko-macedońskiej

Dodatkowe warunki, w celu uzyskania statusu kandydata, które postawiła UE przed Serbią i Macedonią nie powinny być zniechęcającym sygnałem, lecz bodźcem i możliwością kontynuacji procesu reform, stwierdzili jednogłośnie prezydent Serbii Boris Tadić i prezydent Macedonii Djordje Ivanov na spotkaniu w Skopje.

– Nie powinno to deprymować, ale być motywacją do kontynuacji reform. Celem jest rozwój państwa ku europejskim standardom. Wtedy łatwiej będzie nam przekonać UE, że jesteśmy gotowi do członkostwa – powiedział Ivanov na wspólnej konferencji prasowej po rozmowie z prezydentem Serbii.

– Jestem wdzięczny prezydentowi Macedonii za przesłanie, które powinno być teraz słyszane w Serbii, gdzie po pierwszym niepowodzeniu przy staraniach o uzyskanie statusu kandydata, wielu straciło zapał – podkreślił Tadić.

Tadić poparł starania Macedonii wobec integracji europejskiej i pogratulował rządzącym dotychczasowych osiągnięć, a także umiejętnego radzenia sobie z kryzysem gospodarczym.

Na spotkaniu omówiono także szereg kwestii dotyczących wzajemnych stosunków, zwłaszcza gospodarczych, a także sprawę przyszłych projektów w dziedzinie transportu, infrastruktury, energetyki, rolnictwa i kultury. Jednym z tematów była równiez kultura oraz tożsamość narodu serbskiego i macedońskiego oraz status mniejszości w obu krajach.

O wzajemnej współpracy Tadić rozmawiał również z premierem Macedonii Nikolą Gruevskim na piątkowym spotkaniu w Skopju. Podkreślano konieczność wzmocnienia współpracy gospodarczej między Macedonią i Serbią, czego wyrazem jest otwarcie Izby Gospodarczej Serbii w Macedonii.

Politycy wyrazili zadowolenie z rezultatów współpracy transgranicznej, takich jak porozumienie w sprawie przejścia granicznego z biometrycznym dowodem osobistym oraz umowy pomiędzy ministerstwami spraw wewnętrznych obu krajów dotyczącej mieszanych patrolów wzdłuż granicy.

Na konferencji prasowej dziennikarze pytali o spór pomiędzy Serbską i Macedońską Cerkwią Prawosławną, który obciąża stosunki między dwoma krajami. Prezydenci Tadić i Ivanov zgodnie stwierdzili, że Serbia i Macedonia są państwami świeckimi i spory pomiędzy MCP i SCP powinny być rozwiązywane pomiędzy zainteresowanymi stronami, a nie na szczeblu państwowym.

 

Tekst: beta.rs, novosti.rs, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE