Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Zagrzeb i Skopje – przyjacielskie miasta

Zagrzeb i Skopje – przyjacielskie miasta

Źródło: slobodnaevropa.org

Zagrzeb| 25 grudnia 2011 r.

 

Prezydenci stołecznych miast Chorwacji i Macedonii Milan Bandić i Koce Trajanovski podpisali we wtorek umowę o przyjaźni i współpracy pomiędzy Zagrzebiem i Skopiem.

– Dzisiejsze porozumienie to „kropka nad i”, którą potwierdzamy istniejącą współpracę – powiedział po podpisaniu umowy partnerskiej prezydent Zagrzebia Milan Bandić.

Oprócz współpracy w zakresie nauki, kultury i ekologii, planowana jest wymiana doświadczeń w systemach pracy obu zarządów miasta.

– Zagrzeb to dla Skopia 17 miasto partnerskie, ale to właśnie ze stolicą Chorwacji chcemy mieć najbardziej owocną współpracę – stwierdził prezydent stolicy Macedonii.

Przy okazji swej wizyty, Koce Trajanovski odwiedził firmę „Končar”, w której przyglądał się procesowi produkcji niskopodłogowych tramwajów jeżdżących już po ulicach Zagrzebia.

Prezydenci stolic przypomnieli o wspólnej przeszłości łączącej oba narody – chorwacki i macedoński oraz przyjacielskich stosunkach pomiędzy nimi, w trudnych czasach wojny, a potem recesji gospodarczej.

Partnerskimi miastami chorwackimi i macedońskimi są  Osijek ze Strumicą oraz Rijeka z Bitolą. Zagrzeb ma już umowy partnerskie z Sarajewem, Ljubljaną, Podgoricą i Skopiem. Spośród stolic byłej Jugosławii na tego typu umowy wciąż czekają Belgrad i Prisztina.

 

Tekst: slobodnaevropa.org, dnevnik.com.mk, tłum. i red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE