Home / Bałkany / Zakaz palenia w miejscach publicznych w Serbii coraz bardziej możliwy?
kurir.rs
kurir.rs

Zakaz palenia w miejscach publicznych w Serbii coraz bardziej możliwy?

Jak podaje serbski portal blic.rs w związku z poprawkami do ustawy o ochronie obywateli przed narażaniem na dym tytoniowy w przyszłym roku w Serbii zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych.

Według informacji portalu palenie będzie zabronione we wszystkich kawiarniach i restauracjach, na dymka będą mogli sobie pozwolić jedynie goście siedzący w letnich ogródkach.

Palacze nie będą mogli palić również w pomieszczeniach klimatyzowanych, takich jak kawiarnie w centrach handlowych, których dziś jest wiele.

Z dniem wejścia ustawy w życie palenie będzie dozwolone w lokalach o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych, których właściciele wydzielą co najmniej połowę miejsca dla osób palących.

– Przewidujemy wprowadzenie całkowitego zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych i zakładach pracy w kraju. Dlatego też w szpitalach, obiektach socjalnych i więzieniach palenie będzie dozwolone tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Palić będą mogli jedynie pacjenci i więźniowie, nie pracownicy. – powiedziała Srmena Krstev, przewodnicząca Komitetu do Spraw Zapobiegania Palenia przy Ministerstwie Zdrowia.

Zabroniona będzie także produkcja papierosów typu slim o smaku mięty, natomiast zostanie wprowadzona kontrola elektronicznych papierosów.

– Kary dotyczące palenia w miejscu publicznym w Serbii się nie zmienią – dodaje Krstev. 5 tysięcy dinarów dla pojedynczych osób, jeśli jesteś pracodawcą zapłacisz od 30 do 50 tysięcy dinarów, a firma zapłaci między pół miliona a milionem dinarów kary.

źródła: b92.net, telegraf.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE