Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Zakończył się kolejny etap dialogu Belgrad – Prisztina
tomislav

Zakończył się kolejny etap dialogu Belgrad – Prisztina

Dziś w nocy zakończyło się kolejne z cyklu spotkań dialogu Serbii z Kosowem w Brukseli. W rozmowach uczestniczył między innymi szef rządu Serbii, Ivica Dačić, wicepremier, Aleksandar Vučić oraz premier Kosowa, Hashim Thaçi i wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i bezpieczeństwa, Catherine Ashton, która patronuje dialogowi.

Głównym tematem tej odsłony dialogu był wymiar sprawiedliwości w Kosowie. Wicepremier, Aleksandar Vučić, podsumował rezultat negocjacji jako możliwie najlepszy dla Serbii. Prezesem sądu w Kosowskiej Mitrowicy będzie bowiem Serb. Ustalono także, że wśród sędziów i prokuratorów także będą musieli się znaleźć Serbowie. W północnej części miasta parytet dla Serbów jeśli chodzi o pracę w sądownictwie będzie wynosił 60%. Vučić dodał, że wyniki rozmów nie są imponujące, i „nie ma się czym chwalić”, jednak to najlepsze co można było wywalczyć. Umowa w tej sprawie będzie mogła być podpisana jak tylko zostanie utworzony nowy rząd.

Na konferencji prasowej spotkanie w Brukseli skomentował prezydent Serbii, Tomislav Nikolić. Jego zdaniem sądownictwo to jeden z najdelikatniejszych tematów w stosunkach z Kosowem i Serbia mogłaby wysłać tam swoich sędziów, co jednak nie jest zgodne z kosowskim prawem. Prezydent nie wykluczył możliwości przyjęcia nowej rezolucji w sprawie Kosowa i Metochii, gdy zajdzie taka potrzeba. Przypomniał też, że od czasu Porozumienia w Brukseli miało miejsce wiele wydarzeń na świecie, które mogły wpłynąć na zwiększenie pewności siebie Kosowa w sprawie niepodległości. – Nie zdobędziemy wszystkiego, czego chcemy, ale też nie stracimy wszystkiego, czego chcą oni – powiedział.

 Źródła: blic.rs, tanjug.rs, vesti-online.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE