Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Zakończyła się misja przedstawicieli MFW w Serbii

Zakończyła się misja przedstawicieli MFW w Serbii

We wtorek (20 listopada) zakończyła się trwająca tydzień wizyta w Belgradzie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która miała stanowić wstęp do rozmów o podpisaniu nowego porozumienia między tą instytucją a Serbią. Poprzednia umowa została zamrożona w lutym br. Reprezentanci MFW rozmawiali z władzami serbskimi o najnowszej sytuacji ekonomicznej kraju oraz o projekcie budżetu na nadchodzący rok.
Minister finansów i gospodarki Mlađan Dinkić wyjawił, że negocjacje z MFW w sprawie podpisania nowej umowy będą kontynuowane wiosną 2013 r., jednak nie ustalono jeszcze dokładnego terminu, gdyż konkretne decyzje będą mogły zapaść dopiero po rozliczeniu budżetu za bieżący rok. Wyraził on również zadowolenie z wyników przeprowadzonych do tej pory rozmów i wyznał, że w wielu punktach zdania władz serbskich i przedstawicieli MFW były zgodne. Ustalono między innymi, że Serbia nie potrzebuje środków z Funduszu do zbilansowania budżetu ani zwiększenia rezerw walutowych, a rola tej instytucji ma dla kraju znaczenie przede wszystkim jako czynnik zwiększający rating kredytowy.
Dinkić wspomniał również, że realizacja programu konsolidacji fiskalnej może doprowadzić do tego, iż konieczna będzie nowelizacja budżetu na 2013. Zmiany dotyczyłyby planowanych przychodów podatkowych, które mogą wzrosnąć o około 10 mld RSD (89 mln EUR), zaś o 9 mld RSD (81 mln EUR) mniejsze mogą okazać się niepodatkowe dochody, z powodu mniejszych wpłat dywidendy z przedsiębiorstw publicznych.

Źródła: rts.rs, blic.rs, tanjug.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE