Home / Polityka / Zakończyła się piąta runda dialogu serbsko-kosowskiego

Zakończyła się piąta runda dialogu serbsko-kosowskiego

dialog Prisztina-Belgrad

Piąta runda dialogu politycznego między serbskim premierem, Ivicą Dačiciem a kosowskim, Hashimem Thaçim zakończyła się bez porozumienia w sprawie paralelnych instytucji w północnym Kosowie, jednakże Catherine Ashton, w komunikacie dla mediów, powiedziała, że dialog odbył się „w miłej i konstruktywnej atmosferze”, a zarówno premierzy, jak i ona sama „są zadowoleni z osiągniętych postępów”. Dodała, że premierzy udali się do swoich krajów, w celu omówienia szczegółów poruszanych kwestii i spotkają się po raz kolejny 4 marca. Szczegóły spotkania nie zostały ujawnione, gdyż jak utrzymują źródła w UE, omawiane problemy są niezwykle trudne i wymagają konsultacji oraz doprecyzowania poszczególnych zagadnień.

Po spotkaniu Hashim Thaçi zapowiedział, że teraz specjalne grupy zajmą się doprecyzowaniem i wyjaśnianiem szczegółów omawianych kwestii. Jego zdaniem, paralelne struktury bezpieczeństwa w Kosowie zostaną rozwiązane, natomiast, jeżeli chodzi o instytucje oświaty, służby zdrowia, służby cywilnej najprawdopodobniej będą one zaadaptowane lub zmienione. Dodał, że rozwiązanie musi być zgodne z prawodawstwem kosowskim. Ponadto, zapowiedział, że w ciągu roku konieczne jest zorganizowanie wyborów w czterech gminach na północy kraju.

Natomiast Dačić  powiedział, że głównym osiągnięciem tej rundy dialogu, było rozpoczęcie rozmów o utworzeniu Związku Serbskich Gmin w Kosowie. Przyznał, że wniosek nie został przyjęty, ale też nie został odrzucony. Specjalne grupy mają ustalić szczegóły funkcjonowania Związku, które zostaną przedyskutowane 4 marca. Dodał także, że serbskie instytucje na północy Kosowa nie zostaną rozwiązane, dopóki nie będzie wiadomo czym zostaną zastąpione.

 

Źródło: koha.net, tanjug.rs

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE