Home / Kultura / Festiwale / Zakończyła się Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku

Zakończyła się Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku, nad którym patronat objęła balkanistyka.org, przeszedł do historii. To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Pierwotnie jej głównym założeniem była prezentacja kultury polskiej oraz krajów związanych z mniejszościami narodowymi, które żyją w regionie. Obecnie Festiwal ma otwartą formułę, dlatego zapraszani są wykonawcy z całego świata, tworzący w gatunkach muzycznych nawiązujących do folkloru.

- Tegoroczne zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów – powiedział Dyrektor Festiwalu Andrzej Dyrdał. Do udziału w Podlaskiej Oktawie Kultur zgłosiło się ponad 150 zespołów. Rada Artystyczna wybrała 28 najlepszych grup, które zaprezentowały program artystyczny najwyższej jakości na koncertach w Białymstoku i 22 miejscowościach w regionie. Do Białegostoku przyjechało w sumie ok. 700 osób!

To wyjątkowe święto muzyki, śpiewu i tańca na trwałe wpisało się w podlaską scenę kultury. W tym roku w Białymstoku gościliśmy zespoły nie tylko z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, ale również z tak odległych państw jak Ekwador, Izrael czy Gruzja. Swój udział w Festiwalu mieli także reprezentanci krajów bałkańskich: 2 zespoły z Serbii (Orkiestra Damira Sejdicia oraz Dragan Marković Zabrežje), Bułgarii (Detstvo) i Turcji (İzmir Çağdaş Halk Danslari Gençlik Ve Spor Kulübü). Wszyscy ubrani w ludowe stroje, śpiewając folkowe pieśni i prezentując narodowe tańce w rytm granej na żywo muzyki, pragnęli przybliżyć mieszkańcom Białegostoku tradycję i kulturę swoich krajów. Koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności, nie tylko w stolicy województwa, ale też w regionie. Wykonawcy, gorąco przyjęci przez mieszkańców Podlasia, byli zachwyceni panującą atmosferą imprezy i możliwością spotkania się z artystami z innych krajów. Po raz kolejny artyści udowodnili, że szeroko pojęta kultura, pomimo swojej różnorodności, potrafi łączyć narody. Dopisała również pogoda!

- Festiwal ukazuje rozmaitość świata, jest wyrazem tolerancji dla inności – powiedział Przewodniczący Międzynarodowej Rady Artystycznej, wybitny etnograf i animator kultury Zygmunt Ciesielski.

Hitem tegorocznej Oktawy był koncert „Ździebełko ciepełka. Miłość w polskiej piosence i anegdocie” z udziałem gwiazd polskiej estrady (m.in. Ewy Bem, Alicji Majewskiej, Stanisławy Celińskiej), przygotowany przez Agencję Artystyczną Ast-Art Anny Stankiewicz.

Organizatorom i wszystkim wykonawcom dziękujemy za zapewnienie niezapomnianych artystycznych wrażeń. Festiwal na długo pozostanie żywym wspomnieniem!

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE