Home / Kultura / Zakończyły się 58. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie
Beogradski sajam knjiga - wikipedia.org

Zakończyły się 58. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie

Autorka: Kamila Sadowska

27 października 2013 r. zakończyły się trwające osiem dni 58. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie. Wydarzenie organizowane przez miasto Belgrad oraz Belgradzkie Targi (Beogradski sajam) jest jednym z najstarszych, najważniejszych i najczęściej odwiedzanych w Serbii i regionie. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. 150 tys. gości. Tegoroczne targi odbyły się pod hasłem „Obszary wolności” (Prostori slobode), które ma podkreślać, że książka to miejsce wyobraźni i fantazji, nie stawia żadnych ograniczeń. Zgłosiło się 897 uczestników, z czego aż 48 z zagranicy. Jak co roku rozdano nagrody w kategoriach: Wydawca roku, Literackie przedsięwzięcie roku, Książka dziecięca roku oraz Najlepsza książka.

Tegorocznym gościem honorowym Targów była Polska. Otwartą Książkę, czyli symbol otrzymania statusu gościa honorowego, przyjął Ambasador RP w Serbii Andrzej Jasionowski od Ambasadora Węgier Oszkara Nikowitza rok temu. Otwarta Książka była przechowywana w Ambasadzie RP, a podczas uroczystego otwarcia tegorocznych Targów została przekazana w ręce przedstawiciela Chińskiej Republiki Ludowej, która będzie pełniła tę zaszczytną rolę w 2014 r.

W uroczystym otwarciu uczestniczył jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych serbskich poetów dziecięcych, autor wielu książek dla dzieci a także podręczników Ljubivoje Ršumović oraz Olga Tokarczuk reprezentująca Polskę.

Wśród dwunastoosobowej delegacji z Polski byli: Olga Tokarczuk (pisarka, eseistka, laureatka nagrody NIKE), Krzysztof Varga (pisarz i krytyk literacki), Piotr Paziński (pisarz, tłumacz, dziennikarz), Szczepan Twardoch (pisarz, felietonista, dziennikarz), Janusz Drzewucki (wydawca, pisarz, krytyk literacki), Paweł Potoroczyn (menadżer kultury, producent muzyczny), Łukasz Gołębiowski (pisarz, analityk rynku książki, prezes Biblioteki Analiz), Elżbieta Kalinowska (zastępca prezesa Instytutu Książki), Agniszka Rosińska-Bóbr (pracownik Instytutu Książki), Piotr Dobrołęcki (wydawca, księgarz, dziennikarz), Joanna Hetman-Krajewska (specjalistka w dziedzinie praw autorskich, prawnik, adwokat), Daria Dobrołęcka (wydawca, specjalistka w dziedzinie rynku książki i praw autorskich).

W ramach polskiej delegacji odbyło się wiele przedsięwzięć, m.in.: wykłady podczas spotkań ze studentami polonistyki (Kilka słów o polskiej literaturze powiedzieli m.in. Łukasz Gołębiowski i Olga Tokarczuk), promocje książek („Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi, „Pensjonat” Piotra Pazińskiego), konferencje prasowe (Krzysztof Varga), wystawy (Polska literatura w Serbii na początku XXI wieku), prezentacja Instytutu Książki i wiele innych.

Poza uczestnikami z Polski pojawili się przedstawiciele wielu innych państw z całego świata. Gośćmi z regionu była Macedonia, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja.

Mimo wielu obaw, iż tegoroczne Targi Książki nie będą cieszyły się popularnością z powodu kryzysu, frekwencja okazała się wysoka. Odnotowano jednak niższą niż w ubiegłym roku liczbę gości spoza Belgradu i jego okolic. Bilety wstępu kosztowały 250 RSD (9 PLN) dla jednej osoby, w przypadku grupy jedna osoba płaciła 150 RSD (5,5 PLN), zaś bilet rodzinny 600 RSD (22 PLN).

W trakcie 58. Międzynarodowych Targów Książki w Belgradzie goście mieli okazję spotkać się z pisarzami, wydawcami, księgarzami i innymi osobami związanymi z rynkiem książki, a także kupić książki, wziąć udział w Dniu Szkolnym, Dniu Rodzinnym oraz posłuchać koncertu Leszka Możdżera. W tegorocznej edycji Targów udział wzięło 158 tys. gości.

Źródła: kulturapoljska.rs, beogradskisajamknjiga.com, tanjug.rs

KOMENTARZE