Home / Gospodarka / Zakupy o 6 rano i wszechobecne karty, czyli Turek na zakupach w sieci
Zakupy online w Turcji - bilginti.com

Zakupy o 6 rano i wszechobecne karty, czyli Turek na zakupach w sieci

Obecnie już 11 milionów Turków robi regularnie zakupy w internecie, a 75% z nich jest między 17 a 35 rokiem życia. A w 2016 roku ma ich być już 16 milionów. Co powoduje, że Turcy tak mocno pokochali zakupy w internecie i dlaczego e-commerce tak szybko się rozwija?

Upalny dzień w dawnej stolicy Imperium Osmańskiego. W Krytym Bazarze kręcą się setki turytów i sprzedawców, którzy zachwalają swoje towary. Amerykański dziennikarz daje się zagadać jednemu z nich i jest nawet gotowy kupić nową parę jeansów na małym straganie, ale orientuje się, że nie ma przy sobie gotówki. – Żaden problem – uśmiecha się pojednawczo sprzedawca i wyciąga terminal do kart kredytowych. – W Stanach Zjednoczonych sprzedawca na tak małym stoisku nigdy by nie pomyślał o płatnościach bezgotówkowych, a nawet w średniej wielkości sklepach patrzą się na mnie spode łba, w obawie o potrąconą prowizję ze strony VISA – wspomina później na swoim blogu.

Ta anegdotka tylko pozornie nie ma nic wspólnego z zakupami internetowymi, o czym wie każdy właściciel sklepu e-sklepu. Jedną z największych przeszkód w prowadzeniu interesu jest podejmowanie ryzyka związanego z zakupami z opłatą przy odbiorze towaru. To wtedy zdarza się najwięcej zwrotów wynikających z tego, że klient jednak się rozmyślił, czy kurier nie zastał go w domu. To dlatego również kupując przez sieć widzimy, że opcja opłaty za pobraniem jest najmniej atrakcyjna finansowo.

Za sprawą powszechności kart kredytowych w Turcji ten problem nie istnieje. 88% robiących zakupy w sieci, płaci za towar wykorzystując karty kredytowe, a tylko 6% płaci przy odbiorze. Turcja zajmuje również pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby terminali do płatności kartami, jest ich tam ponad 2 miliony. Zajmuje również drugie miejsce pod względem ilości kart kredytowych.

Szybciej i taniej

Na dynamiczny rozwój sektora bardzo dobrze wpłynęło również położenie geograficzne. Wiele przecinających się szlaków handlowych z Europy do Azji i na Bliski Wschód spowodowało, że od dawna dobrze rozwinięty transport był dla rządów w Ankarze absolutnym priorytetem. Nic w tym dziwnego skoro przez kraj każdego roku transportowane są towary szacowane na łączną sumę 2 trylionów dolarów. Gęsta sieć autostrad, dróg ekspresowych i kolei powoduje, że na terenie niemal całego kraju na towar nie czeka dłużej niż 48 godzin. A dalsze plany, które powinny zostać zrealizowane do 2023 roku wyznaczają jeszcze bardziej ambitne cele, które przewidują tworzenie przy największych miastach zintegrowanych węzłów transportowych, wyposażonych w lotniska, porty morskie, które powinny jeszcze bardziej rozwinąć logistykę.

mapa

Bardzo dobrze rozwinięta logistyka wytworzyła bardzo ciekawą formę tańszych zakupów, co może być przydatną radą dla osób, które przebywając w Turcji chcieliby zrobić tam atrakcyjne cenowo zakupy przez internet. Otóż duża część sklepów chcąc maksymalnie wykorzystać zamówiony transport wprowadza specjalne promocje dla osób, które zdecydują się zrobić zakupy o godzinie 6 rano. Aż 5 % internautów nastawia budziki na wczesne godziny, żeby zapłacić znacznie mniej, bądź chociaż skorzystać z opcji darmowego transportu, jaka przy tej okazji jest z reguły oferowana.

Jeszcze trochę do zrobienia

Te bardzo pozytywne sygnały nie oznaczają oczywiście, że Turcja jest najbardziej rozwiniętym pod względem e-commerce państwem świata. Gdyby w Turcji odsetek osób robiących zakupy przez internet był równy średniej unijnej, byłoby ich 31 mln, a nie 11. Również biorąc pod uwagę ilość pieniędzy wydawaną na zakupach w sieci przez przeciętnego internautę, widzimy potencjał wzrostu. Obecnie jest to ponad 190 euro na osobę, podczas gdy średnia unijna  wynosi 567 euro.

Jednak rynek finansowy jest tutaj raczej dobrej myśli. Obecnie tureckie firmy internetowe przeżywają boom inwestycyjny i wiele zachodnich firm i funduszy inwestycyjnych z zainteresowaniem patrzy w stronę Bosforu, lokując tam coraz więcej pieniędzy. Poza wymienionymi czynnikami, do wchodzenia w biznes przekonuje ich również struktura demograficzna Turcji. Średni wiek wynosi tam 28 lat, a Turcy należą do jednych z najbardziej aktywnych narodowości w takich serwisach jak Facebook, Youtube czy Twitter.

Autor: Turkish Market Manager portalu indirimkodlarim.com, odpowiednika polskiego portalu kodyrabatowe.pl.

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE