Home / Bałkany / Serbia / Żałoba narodowa w Serbii
Poplave.etar.rs

Żałoba narodowa w Serbii

Premier Serbii Aleksandar Vučić ogłosił dziś, że we wszystkich rejonach kraju dotkniętych powodzią sytuacja jest pod kontrolą. W związku z ofiarami śmiertelnymi, jakie przyniósł ze sobą kataklizm, dni 21 – 23 ogłoszono dnami żałoby narodowej.  Straty materialne w Serbii są dziesięciokrotnie wyższe niż w innych krajach regionu. Przekroczyły one 0,64% PKB, co umożliwia Serbii ubieganie się o środki z Unii Europejskiej.

Jak dotąd ewakuowano 31 tysięcy ludzi, 21 osób zginęło (w tym 14 z Obrenovaca). Sytuacja jest nadal bardzo poważna w mieście Šabac, a także w Smederevskiej Palance, Ljigu, Paraćinie oraz kilkunastu innych miastach. Wiele osób jest pozbawionych prądu oraz dostępu do wody pitnej i wymagają natychmiastowej pomocy.

W kraju nadal trwa stan wyjątkowy, ale sytuacja powoli się stabilizuje. Być może zostanie on zniesiony w piątek, ale do tego czasu wszystkie służby muszą pozostać w stanie pełnej gotowości. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Maja Gojković ogłosiła, że Parlament na pomoc ofiarom i usuwanie skutków powodzi przeznaczy 100 milionów dinarów.

Premier podziękował wszystkim służbom ratunkowym oraz ochotnikom, którzy narażają swoje życie, by ratować zdrowie i dobytek innych ludzi. Podziękowania skierowano również w stronę sportowców – Novaka Đokovicia i Dejana Stankovicia, którzy poprowadzili niezwykle skuteczne zbiórki pieniędzy.

Zbiórki darów i pieniędzy na rzecz pomocy Serbii są organizowane także w największych miastach Polski, między innymi Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Rzeszowie.

źródła: ranjug.rs, b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE