Home / Polityka / Polityka regionalna / Zaprzysiężono parlament Serbii
Skupstina-Srbije-foto-Mondo.rs-ilustracija

Zaprzysiężono parlament Serbii

16 kwietnia odbyło się w serbskiej Skupsztinie uroczyste posiedzenie, podczas którego zostali zaprzysiężeni nowo wybrani posłowie. Kolejne posiedzenie odbędzie się 23 kwietnia o 10.

Na wybranych niedawno przedstawicieli władzy czekała przed budynkiem parlamentu gwardia Wojska Serbskiego. Zaprzysiężenie rozpoczęło się od uroczystego wykonania hymnu „Bože, pravde” przez chór akademicki. Następnie specjalna trzyosobowa komisja weryfikacyjna potwierdziła zgodność nazwisk wszystkich 250 posłów z raportem Państwowej Komisji Wyborczej. Po tej oficjalnej weryfikacji wszyscy parlamentarzyści wygłosili przysięgę. Musieli powtórzyć to także w formie pisemnej.

Kiedy posłowie zostali zaprzysiężeni, przewodzący posiedzeniem najstarszy parlamentarzysta, Milan Korać, składał wszystkim gratulacje i życzenia.

Kolejne posiedzenie, w trakcie którego zostanie wybrany Marszałek i wicemarszałkowie odbędzie się 23 kwietnia, zaś 27 będzie miało miejsce zaprzysiężenie nowego rządu. Jak zapowiedział Aleksandar Vučić, lider zwycięskiej Serbskiej Partii Postępowej, będzie on liczył maksymalnie 17 członków.

Źródła: rts.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE