Home / Społeczeństwo / Zarząd Fundacji Kultury Greckiej złożył zbiorową rezygnację

Zarząd Fundacji Kultury Greckiej złożył zbiorową rezygnację

Grecki Minister Kultury, Pawlos Jerulanos przyjął w minioną środę zbiorową rezygnację dyrektorów Fundacji Kultury Greckiej. Ta, założona 20 lat temu przez byłego Premiera i Prezydenta, Konstantinosa Karamanlisa, Fundacja, jest narzędziem promocji greckiej kultury i języka, i ma swoje oddziały w Aleksandrii, Odessie i Berlinie, a jej biura funkcjonują w Bukareszcie, Sofii, Tiranie, Trieście i Melbourne.

Swoją rezygnację członkowie zarządu uzasadniają niemożnością dalszego funkcjonowania Fundacji – brakuje jej bowiem 1,4 mln euro, które Ministerstwo wyasygnowało do jej budżetu. Na krajowe i międzynarodowe działania, fundacja potrzebuje zaś 2,5 mln euro. Ponadto zarząd ogłosił, że Ministerstwo Kultury nie wyraziło chęci współpracy w celu osiągnięcia porozumienia, w związku z czym, członkowie Zarządu nie chcą uczestniczyć w „upokorzeniu Grecji na arenie międzynarodowej”.

W reakcji na zbiorową rezygnację dyrektorów, Minister potępił Zarząd za brak zrozumienia dla sytuacji finansowej kraju. Podkreslił, że z cięciami budżetowymi zmagają się w Grecji wszyscy, zaś „wiele instytucji, pomimo problemów, przeżywa obecnie swój najbardziej twórczy okres”. Oznajmił również, że budżet Fundacji został określony w tym roku na 1,8 mln euro, zaś powołanie nowych członków zarządu zbiegnie się w czasie z potrzebną i oczekiwaną redefinicją celów organizacji w kontekście promowania greckiej kultury.

Wśród członków Zarządu, którzy zgłosili rezygnację znaleźli się profesor Jorgos Babiniotis (przewodniczący), profesor Konstantinos Swolopulos (zastępca), profesor Michael Dermitzakis (skarbnik), a także twórca i krytyk teatralny, Kostas Jeorgusopulos, reżyser teatralny Spiros Ewangelatos, proesor Spirydon Flogaritis, profesor Michalis Kopidakis, dyrektor greckiej Galerii Narodowej, Marina Lambraki-Plaka, profesor Wassilis Lambrinudakis, profesor Eleni Politu-Marmarinu oraz architekt, Konstantinos Staikos.

W czwartek Babiniotis odpowiedział Ministrowi kolejnym oświadczeniem podkreślając, że członkowie Zarządu Fundacji starali się spotkać i porozawiać z Ministrem Kultury, który jednak wszystkie prośby zignorował. Profesor podkreślił, że za rezygnacją – oprócz względów finansowych – stało upokarzające traktowanie Zarządu przez przedstawicieli władz państwowych

 

Tekst: ekathimerini.com, tłum. i red. O.D.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE