Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Zarzuty o szpiegostwo narzędziem walki tureckiego islamizmu z generalicją

Zarzuty o szpiegostwo narzędziem walki tureckiego islamizmu z generalicją

Szef sztabu generalnego tureckiej marynarki wojennej, admirał Veysel Koesele, został wczoraj aresztowany w Smyrnie pod zarzutem posługiwania się szantażem i w związku z podejrzeniem o szpiegostwo. Jak podają tureckie media, zatrzymany admirał posługiwał się prostytutkami robiąc oficerom wyższych rang kompromitujące zdjęcia, aby ich następnie szantażować i wydobywać od nich tajemnice wojskowe.
Za tabloidowym wydźwiękiem tych doniesień mogą stać, z dużym prawdopodobieństwem, nieufność rządzących tureckich polityków do kadry oficerskiej, zwłaszcza starszej generacji, oraz dążenie do jej całkowitego skompromitowania. Tureccy wojskowi są bowiem podejrzewani, że pod pozorem przywiązania do świeckiej tradycji państwa, zapoczątkowanej przez Ataturka, skłonni są do spiskowania z obawy przed tendencjami do „umiarkowanej islamizacji” władzy cywilnej pod rządami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).
Wczorajsze zatrzymanie Koesele to kolejne w tym roku tak głośne aresztowanie wysokiego rangą tureckiego wojskowego. W kwietniu zatrzymano grupę wysokich oficerów, podejrzanych o przeprowadzenie „pokojowego” zamachu stanu i odsunięcie od władzy w 1997 roku koalicyjnego rządu, oskarżanego wówczas przez turecką armię o fundamentalistyczny program. Do aresztu trafiło dziewięciu spośród trzydziestu jeden podejrzanych byłych oficerów, wśród których znalazł się emerytowany generał Cevik Bir, uznawany za jednego z najbardziej zdecydowanych krytyków radykalnego islamu. Grupa wojskowych 28 lutego 1997 roku zmusiła rząd ówczesnego premiera Necmettina Erbakana do ustąpienia z urzędu za – jak wówczas motywowano – próby wprowadzenia w Turcji szariatu.
W radykalnej, islamistycznej Partii Dobrobytu Erbakana, która przed piętnastoma laty została odsunięta od władzy, wysokie stanowiska zajmowali dzisiejszy prezydent Abdullah Gül oraz obecny szef rządu Tayyip Erdogan. W międzyczasie działalność tego ugrupowania została zakazana, a na jej fundamentach zawiązano dzisiejszą rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (doszła do władzy w 2002 roku).
Turecka armia w minionym półwieczu, oprócz powyższego „pokojowego” zamachu stanu, odebrała wcześniej władzę trzem rządom: w 1960, 1971 i 1980 roku. Na początku kwietnia w Ankarze rozpoczął się proces dwóch generałów, którzy doprowadzili do puczu 12 września 1980 roku.
Obecny rząd Turcji stara się zmniejszyć wpływy armii w kraju. Natomiast świeccy konserwatyści w kręgach wojskowych i cywilnych twierdzą, że premier Erdogan dąży de facto do wprowadzenia ustroju islamskiego. Stąd też zarzuty o szpiegostwo w armii mogą z powodzeniem stać się narzędziem walki tureckiego islamizmu z generalicją.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com, opracowania własne

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE