Home / Bałkany / Nowe inwestycje Air Serbia!
źródło: airserbia.com
źródło: airserbia.com

Nowe inwestycje Air Serbia!

Air Serbia to największe przedsiębiorstwo wśród sektora państwowego i prywatnego w Serbii. Spółka działająca od dawna na rynku międzynarodowym w 2013 roku zmieniła nazwę z Jat Airlines na obecną. Główną siedzibą linii jest lotnisko im. Nikoli Tesli w stolicy Serbii, Belgradzie.

Serbskie linie lotnicze posiadają szeroką ofertę lotów od Azji poprzez Europę, aż do Afryki i Bliskiego Wschodu. Samoloty Air Serbia podróżują m.in. do Abu Dhabi, Amsterdamu, Kairu, Melbourne, Rijadu, na Rodos, do Teheranu,  Zagrzebia, Tel Avivu, a od niedawna znów do Warszawy. Większość udziałów spółki posiada serbski skarb państwa (51%), natomiast pozostałe 49 proc. należy do państwowych linii lotniczych Zjednoczonych Emiratów Arabskich „Etihad Airways”.

W ostatnim czasie Air Serbia zaprezentował swoim pasażerom i inwestorom specjalny Salon dla Vipów oraz pasażerów biznes klasy. Pomieszczenie obejmuje 398 metrów kwadratowych i może przyjąć 80 gości, a cały kompleks składa się z sali plenarnej, bezpłatnego bezprzewodowego internetu, wejść USB, komputerów, restauracji, toalet z prysznicami, miejsc przeznaczonych do modlitw, saloniku prasowego, telewizji oraz bufetu. Salon znajduje się w strefie tranzytowej i będzie otwarty dla podróżujących przez całą dobę.

Warto dodać, że w tym roku Air Serbia zwiększyła swoje przychody o blisko 20 proc., a ilość klientów przewoźnika zwiększyła się o 30 proc. Poprzednio, jeszcze pod szyldem Jat Airlines spółka była na skraju bankructwa, obecnie Air Serbia jest największym przedsiębiorstwem w regionie. Firma osiągnęła ten zaskakujący sukces w ciągu ostatnich niespełna dwóch lat. W 2013 roku Air Serbia miała straty wysokości 73 milionów euro, a zaledwie rok później odnotowała zysk wysokości 2,7 milionów euro. Według słów prezydenta Belgradu, Sinišy Malego firma tylko w tym roku zatrudniła 239 młodych osób.

Jak podaje dyrektor generalny Air Serbia, Dane Kondić w zeszłym roku spółka odnotowała wzrost podróżujących o ponad milion osób. – Stworzyliśmy coś, z czego każdy obywatel Serbii może być dumny. – dodał Kondić. Wspomniał także, że ekonomiści z Uniwersytetu w Oksfordzie wykazali pozytywny wpływ Air Serbia na gospodarkę, około 211 miliona dolarów w 2015 roku oraz 8 700 miejsc pracy.

źródła: b92.net, airserbia.com, twitter.com/airserbia

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE