Home / Bałkany / BiH / BiH: Zbyt wysokie podatki przeszkodą dla inwestycji

BiH: Zbyt wysokie podatki przeszkodą dla inwestycji

Bośnia i Hercegowina jest jednym z 20 krajów, w których wysokość podatków najbardziej ogranicza inwestycje i chęć do pracy, wynika z corocznego raportu Global Competitiveness, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Pod tym względem BiH znajduje się w nim na 123 miejscu na 142 wzięte pod uwagę państwa.

Inne kraje byłej Jugosławii też uplasowały się bardzo nisko: Chorwacja zajęła miejsce 140, Słowenia – 129, natomiast Serbia znalazła się zaledwie 5 „oczek” wyżej niż BiH.

Według raportu najmniejszy wpływ na inwestycje ma wysokość podatków w Kuwejcie, Luksemburgu, Szwajcarii i Hongkongu.

Firmy, oprócz podatku VAT i składki na ubezpieczenie społeczne, płacą m.in. podatek dochodowy i szereg opłat parapodatkowych, powiedział członek Stowarzyszenia Ekonomistów RS SWOT, Miloš Todorović. – Jest opłata dla Izby Handlowej, opłaty ekologiczne (leśna i wodna), przeciwpożarowa. Obowiązkowe jest też opłacenie serwisu kas fiskalnych, bez względu na to, czy się z niego skorzystało, czy nie. Przedsiębiorstwa, których roczne obroty przekraczają 1 mln KM, muszą opłacić też biegłych rewidentów.

Todorović dodał, że koszty, które musi ponieść przedsiębiorstwo, zniechęcają zarówno miejscowych, jak i zagranicznych inwestorów.

1 lutego tego roku RS podniosła podatek dochodowy z 8 na 9%, jednocześnie zniesiono prawo do nieopodatkowania części dochodów osobistych. O 1% podniesiono też składki zdrowotną i emerytalno-rentową. Łączna wysokość podatków wzrosła do 33%.

Pełny Global Competitiveness Report 2011–2012 można pobrać ze strony internetowej World Economic Forum.

Tekst: glassrpske.com, weforum.org,  tłum. i red. Izabela Misiak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE