Home / Bałkany / Grecja / Żegluga drugim po turystyce czynnikiem wzmacniającym grecką gospodarkę
flota-upload.wikimedia.org

Żegluga drugim po turystyce czynnikiem wzmacniającym grecką gospodarkę

Grecka żegluga ma największy po turystyce wpływ na krajową gospodarkę, powiedziała Camille Egloff- Gika przy okazji zaprezentowania wyników badań pt. „Ocena wpływu żeglugi na grecką gospodarkę i społeczeństwo”, prowadzonych przez firmę doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group (BCG).

Prezes BCG w Grecji, Wasilis Antoniadis, powiedział, że wyniki badań pokazują, że żegluga, która już ma ważny wpływ na grecki PKB, może być podstawową dźwignią rozwoju pośród wielkiego kryzysu gospodarczego i wspierać grecką ekonomię pod kątem płynności, zatrudnienia, wkładu w PKB i inwestycji- i to nie tylko w sektorze transportu morskiego, ale też w wielu innych sektorach, tak jak w przeszłości. Przykładowo, już od lat 60. zakładano stocznie i rafinerie, zwiększała się liczba przewoźników lotniczych oraz wielkich inwestycji w kompleksy hotelowe.

Camille Egloff- Gika, główna prowadząca badania nad żeglugą dla Europy Południowo- Wschodniej, podkreśliła: „Żegluga jest jednym z tych sektorów w Grecji, którego zaletą jest światowa konkurencyjność. Wystarczy wspomnieć, że średni koszt operacyjny floty należącej do Grecji jest o 23% bardziej konkurencyjny niż średnia światowa. To ważna informacja dla przyciągnięcia inwestorów do tego sektora, który jest priorytetem dla greckiej gospodarki w obecnym okresie”. Dodała, że żegluga oferuje 200 tys. miejsc pracy, co stanowi 4,5% zatrudnienia w Grecji. Są to miejsca pracy z wysoką wartością dodaną; wnoszą 7% do PKB. Odniosła się też do wkładu społecznego floty i oceniła, że w greckiej żegludze może się powodzić jeszcze lepiej.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE