Home / Gospodarka / Energetyka / „Zielone” dla Grecji

„Zielone” dla Grecji

JATO Dynamics, czołowa firma badawczo-konsultingowej w branży motoryzacyjnej opublikowała nowy raposrt na temat emisji dwutlenku węgla nowo sprzedanych samochodów na rynku europejskim. W minionym roku spadła ona ze 140,9 g/km do 136,1 g/km. Największy postęp w redukcji ilości dwutlenku węgla wydalanego przez nowe auta zanotowano w 2011 roku w Grecji (-9,9 g/km) i Holandii (-9,4 g/km) oraz Szwecji (-8,3 g/km).

W Grecji, gdzie pojazdy benzynowe dominują na rynku, emisja dwutlenku węgla spadła o prawie 10 g / km, co oznacza, znaczną poprawę wydajności silników benzynowych. Wielkość emisji spadła do 132,5 g / km zamiast 142,5 g / km (dane z roku 2010), co oznacza spadek o 9,9 % w porównaniu do ubiegłego roku, który był najwyższy w Europie.

W Europie, Portugalia zachowała pozycję lidera w „czystych” samochodów, podczas gdy Szwajcaria pozostaje jedynym krajem, który nadal produkuje emisje powyżej średniej g / km.

Przy okazji tego sondażu, S. Danellis, eurodeputowany PASOK i członek Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, zauważa, że ​​”pierwsze elementy raportu wskazują na poprawę wydajności nowych modeli, a ich zwiększona popularność w przypadku Grecji jest wynikiem konieczności i złej sytuacji ekonomicznej która wymusza zakup mniejszych samochodów. Wyzwaniem dla państwa greckiego jest przekształcenie tej koniecznej tendencji, która pojawiła się z potrzeby dostosowania, w preferencję zakupu ekologicznych modeli i oznaczać będzie akceptację pojazdów elektrycznych. Co więcej, greckie przedsiębiorstwa, jak również greccy badacze mogą odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu globalnej branży w pojazdach elektrycznych i infrastruktury”, powiedział poseł

Tekst: tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE