Home / Gospodarka / Infrastruktura / Zielone światło dla greckich przedsiębiorstw budowlanych w Iraku

Zielone światło dla greckich przedsiębiorstw budowlanych w Iraku

W środę i w czwartek, 27 i 28 czerwca, w Hotelu Metropolitan w Atenach, odbędzie się spotkanie biznesowe największych greckich przedsiębiorstw sektora budowlanego, we współpracy z Oddziałem Handlowym Ambasady Grecji w Iraku.

Iraccy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność budowlaną w zakresie budynków mieszkalnych, infrastruktury, zakładów przemysłowych, centrów handlowych, hoteli, szpitali i budynków użyteczności publicznej, spotkają się w środę i czwartek w Atenach, w celu osiągnięcia porozumienia z greckimi przedsiębiorstwami branży budowlanej.   

W spotkaniu tym udział zapowiedziało już 45 dużych spółek greckiego sektora budowlanego, w tym TERNA AE, SIDENOR, Alumil, Petropulos i in.  

Zgodnie z oświadczeniami irackiego Ministra Budownictwa i Mieszkalnictwa, Irak planuje wydać 9,8 mld USD na drogi, mosty i kamienice do 2016 r., a z budżetu państwa 5,8 mld USD zostanie rozdysponowane na drogi i mosty, oraz 4 mld na mieszkalnictwo. 

Bieżący roczny budżet wynosi 112 mld USD, z których energetyka pochłania 40%. 

Dziś na rynku sektora budowlanego w północnym Iraku działają tureckie przedsiębiorstwa, które dysponują tańszymi surowcami, jednak ze względu na czynniki rynkowe, mają niższą jakość.

W północnym Iraku działa już grecka spółka budowlana TERNA AE i zakład obróbki żelaza SIDENOR. 

Północny Irak znajduje się w centrum zainteresowania z powodu intensywnej działalności budowlanej, która rozwija się tam w ostatnim czasie. Należy też wziąć pod uwagę, że na obszarze tym wydobywa się 17% irackiej ropy, zaś import obejmuje niemal wszystkie produkty

 

Tekst: kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE