Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Zielone światło dla Serbii, początek rozmów w styczniu 2014
flaga serbska -b92.net

Zielone światło dla Serbii, początek rozmów w styczniu 2014

Autor: Aleksandra Szmurlik

Jak już pisaliśmy na łamach naszego portalu, w ostatni piątek czerwca odbył się unijny szczyt w Brukseli, gdzie jedną z rozważanych kwestii było ustalenie daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Serbią.

Serbia na szczycie otrzymała zielone światło, a rozmowy mają zacząć się nie później niż w styczniu 2014 roku. Decyzja nie jest jednak taka jakiej oczekiwano w Serbii. Na szczycie nie padła żadna konkretna data, a warunkiem przystąpienia do rozmów jest ponowne sprawdzenie tego, jak przebiegła implementacja postanowień brukselskiego porozumienia między Belgradem a Prisztiną. Jak podkreślają liczni politycy, nie znaczy to jednak, że jest to nowy warunek dla Serbii. Ambasador Włoch w Serbii Giuseppe Manco podkreśla, że ponowne przyjrzenie się porozumieniu brukselskiemu, nie jest kolejnym, nowym warunkiem rozpoczęcia rozmów z Serbią i ma nadzieję, że rozmowy zaczną się jeszcze przed styczniem. Według niego wyznaczenie początku rozmów to znak od Brukseli, że Belgrad spełnił obietnice dotyczące normalizacji i poprawy stosunków z Prisztiną.

Również Linas Linkevičius, minister spraw zagranicznych Litwy, podkreślił, że Litwa, która obecnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej (od 1 lipca) czeka z niecierpliwością na początek rozmów z Serbią. W wywiadzie dla „Novosti” minister wyraził wielką nadzieję, że rozmowy z Serbią rozpoczną się w czasie przewodnictwa Litwy i zapewnił, że jego kraj w tym okresie uczyni wszystko by ten proces przyspieszyć.

Serbscy politycy zgodnie przyznają, że otwarcie rozmów to dopiero jeden krok i że konsekwencją tego będą poważne i trudne reformy. Jak podkreślają unijni politycy, którzy w ostatnich dniach odwiedzają Belgrad, przystąpienie do rozmów samo w sobie nie sprawi, że znikną problemy. Jednak można dostrzec już pierwsze zmiany. Od wtorku (02 lipca) kosowscy Serbowie nie mogą wnosić skarg do serbskich sądów, które do niedawna funkcjonowały w Kosowie. Na mocy porozumienia z Brukseli, Belgrad wydał decyzje o wstrzymaniu przyjmowania nowych skarg.

Tymczasem prezydent Nikolić, zwrócił uwagę na warunki niemieckiego Bundestagu co do wejścia Serbii do UE, komentując, iż będą one bardzo ciężkie do spełnienia. Prezydent oczekuje także odpowiedzi, czy pod warunkami wypracowanymi przez niemiecki parlament nie kryje się żądanie, by Serbia przed przystąpieniem do Unii uznała niepodległość Kosowa.

 

Źródło: b92.net, novosti.rs, slobodnaevropa.org

KOMENTARZE