Home / Bałkany / Czarnogóra / Zimowe ośrodki turystyczne w Czarnogórze notują rekordową frekwencję
narciarstwo-wikipedia.org_

Zimowe ośrodki turystyczne w Czarnogórze notują rekordową frekwencję

Według informacji ośrodków narciarskich Kolašin 1450, Savin kuk, Javorovača i Lokve, aktualne warunki są idealne do uprawiania narciarstwa i aktywności na śniegu. Trasy są dobrze przygotowane, a grubość pokrywy śnieżnej waha się od 35 do 130 cm.
Dane lokalnych organizacji turystycznych wskazują, że aktualnie w Czarnogórze przebywa około 4500 turystów, a to jest aż 39% więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku i przed dwoma laty. Większą liczbę gości odnotowano zarówno w kurortach zimowych jak i w nadmorskich miejscowościach.
Trend wzrostowy pokazują również dane instytucji monitorujących ruch turystyczny. Lotniska Czarnogóry zanotowały w połowie lutego zwiększony ruch samolotów o 17% i pasażerów o 9%, w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 roku. Zwiększoną liczbę pojazdów zarejestrował również Monteput – w tunelu Sozina, ruch samochodowy wzrósł o 10%, a przychód o 13%. Nastąpił również wzrost liczby użytkowników usług roamingu o około 25%.
Informacje lokalnych organizacji podają, że w Kolašinie przebywa aktualnie dwa razy więcej turystów niż w ubiegłym roku. Notuje się, że obecna liczba gości jest największa od dziesięciu lat. Najchętniej Czarnogórę odwiedzają, oprócz mieszkańców kraju, goście z regionu, następnie Rosji, Francji, Niemiec i Węgier.
Spora liczba turystów spowodowana jest idealnymi warunkami pogodowymi, ale także wspólnymi działaniami lokalnych organizacji turystycznych Žabljak i Kolašin. Zorganizowano pakiety promocyjne, które zawierają zniżki na zakwaterowanie w hotelu i karnety narciarskie w lutym i marcu. Ma to na celu pobudzenie turystów krajowych oraz tych z regionu, by chętniej odwiedzali ośrodki narciarskie.
Z inicjatywy organizacji turystycznej z Kolašina, Czarnogórska Organizacja Turystyczna (NTOCG), zorganizowała przejazdy autobusowe dla turystów z centrum miasta do kurortu narciarskiego – dostępne są już od 1 euro za przejazd w jedną stronę.
W gminach nadmorskich, według szacunków organizacji turystycznych, również notuje się zwiększoną liczbę turystów, w porównaniu do zeszłego roku. Mają na to wpływ imprezy organizowane właśnie w miesiącach zimowych, m.in. w Tivacie i Herceg Novi.

Aktualną ofertę na sezon zimowy, NTOCG, we współpracy z lokalnymi organizacjami turystycznymi i przedstawicielami branży turystycznej, promowała w Tiranie, Dubrowniku i Trebinje. Oferta wywołała duże zainteresowanie tamtejszych biur podróży i mediów – można się więc spodziewać większej liczby turystów także z tych rejonów.

Źródło: montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE