Home / Bałkany / BiH / Zimowy wypoczynek w BiH na każdą kieszeń
Vlasic - ekapija.ba

Zimowy wypoczynek w BiH na każdą kieszeń

W najbardziej znanych ośrodkach narciarskich BiH (Jahorina, Bjelašnica, Vlašić, Kozara, Kupres i Kneževo) przygotowano w tym sezonie wiele udogodnień i atrakcji dla turystów. Na gości czekają nie tylko hotele czy pensjonaty, ale także kwatery prywatne.

Sezon narciarski w ośrodku Vlašić został oficjalnie otwarty 15 grudnia. Ceny noclegów w kwaterach prywatnych wahają się od 5 do 10 EUR za osobę. Prawie wszystkie miejsca noclegowe na okres świąteczno-sylwestrowy już zarezerwowano. Cena noclegu w hotelu wynosi od 25 do 35 EUR, a wypożyczenie sprzętu narciarskiego to koszt 5-7,5 EUR.

W rejonie masywu górskiego Kozara również wiele miejsc noclegowych zostało już zarezerwowanych. Ten ośrodek narciarski odwiedzają najczęściej obywatele BiH, Serbii i Słowenii. Na turystów czekają m. in. dwa sześcioosobowe domki usytuowane na terenie Parku Narodowego Kozara. Cena noclegu w tym obiekcie wynosi 25 EUR dla dwóch osób, 40 EUR dla czterech osób i 50 EUR dla sześciu osób za noc. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego to koszt 10 EUR, w podobnej cenie można zakupić ski-pass. W niektórych pensjonatach położonych w pobliżu masywu górskiego Kozara cena noclegu wynosi 30 EUR dla dwóch osób i 25 EUR dla jednej.

Sezon zimowy w ośrodku narciarskim Srebrenik kod Skender Vakufa rozpoczął się już pod koniec listopada. Ośrodek ten ma do zaoferowania 4 czteroosobowe pokoje. Koszt wynajęcia pokoju dla 4 osób razem ze śniadaniem wynosi 80 KM (40 EUR). Wypożyczenie sprzętu narciarskiego dla jednej osoby kosztuje 8 EUR za dzień (5 EUR dla dziecka). Za całodzienny ski-pass zapłacimy 8 EUR, a za karnet na pół dnia oraz ze zniżką dla dziecka 5 EUR. Można także wybrać się na nocną jazdę na nartach (6 EUR) i wziąć udział w zabawie sylwestrowej w restauracji zlokalizowanej w pobliżu ośrodka.

Dyrektor organizacji turystycznej VIP „Jahorina”, Marina Veselinović, podkreśliła, że najwięcej noclegów w rejonie ośrodka Jahorina zarezerwowano na okres świąteczno-sylwestrowy, 4-11 stycznia i na połowę lutego, kiedy to przyjeżdża największa ilość gości ze Słowenii. Wg niej ceny noclegów kształtują się w zależności od sezonu. W okresie świąteczno-sylwestrowym średni domek dla 6 osób kosztuje od 100 do 120 EUR za noc. W dalszej części sezonu, kiedy ceny spadają, takie zakwaterowanie można znaleźć w cenie 80 EUR, a w marcu nawet za 60 EUR. Koszt noclegu ze śniadaniem w trzygwiazdkowym hotelu to 60 EUR za osobę, a w hotelu czterogwiazdkowym 115 EUR za osobę. Cena jednodniowego ski-passa w Jahorinie wynosi 18 EUR.

Na Bjelašnicy sezon zimowy oficjalnie otwarto w dniach 14-15 grudnia br. Spółka publiczna ZOI’84, która zarządza tym ośrodkiem obecnie przechodzi kryzys finansowy, w związku z tym sezon zostanie zorganizowany zgodnie z jej możliwościami finansowymi. Dyrektor ZOI’84, Džemal Bisić, zaznaczył, że wszystko jest przygotowane na przyjęcie gości. Wyremontowano wyciągi i uporządkowano trasy narciarskie. Podkreślił także, że spółka będzie się starać podwyższać bezpieczeństwo i wygodę jazdy na nartach. Mieszkańcy od dawną mogą kupić karty sezonowe w cenie 175 EUR (ok. 200 EUR z zapewnionym miejscem parkingowym). Cena całodziennego ski-passu wynosi 16 EUR, a nocna jazda na nartach to koszt 10 EUR. Ceny noclegów w hotelach wahają się od 35 do 50 EUR, w zależności od terminu i rodzaju usługi. Narciarze zaczęli się pojawiać na Bjelašnicy razem z pierwszymi opadami śniegu, w związku z tym wielu hotelarzy jest jak na razie zadowolonych z sezonu zimowego. Goście, którzy przyjeżdżają na dłuższy pobyt to najczęściej obcokrajowcy, turyści z BiH pojawiają się głównie w weekendy. Wynajęcie sprzętu narciarskiego w tym ośrodku kosztuje 8 EUR za dzień.

Do ośrodka narciarskiego Kupres najczęściej przyjeżdżają turyści z Banja Luki i Chorwacji. W jednym z tamtejszych hoteli cena noclegu wynosi od 35 do 50 KM. Jednodniowy ski-pass kosztuje 20 KM (10 EUR). Koszt udziału w zabawie sylwestrowej zorganizowanej w tym ośrodku to 50 EUR za osobę (dla dzieci obowiązują zniżki).

W większości hotelów zlokalizowanych w pobliżu Jahoriny, Bjelašnicy, Vlašicia, Kozary czy innych ośrodków narciarskich odbędą się imprezy sylwestrowe. Koszt spędzenia tej nocy w jednym z ośrodków wynosi od 27 do 75 KM (14 do 37,5 EUR). Wg hotelarzy najbardziej zainteresowani są zagraniczni turyści, którzy na Bjelašnicę przyjeżdżają w większych grupach.

Goście ośrodków narciarskich najczęściej pochodzą z krajów byłej Jugosławii – Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry. Mniejsza ilość turystów przyjeżdża z Europy Zachodniej (z Austrii i Niemiec, ale także Węgier). Turyści z BiH przyjeżdżają głównie na 2-3 dni. Mieszkańcy Banja Luki często spędzają w ośrodkach cały tydzień, jednak wybierają terminy, kiedy obłożenie jest mniejsze, jak np. w drugiej połowie stycznia czy w marcu, kiedy ceny są bardziej atrakcyjne.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE